Fiala je znechucen: Mentalita komunistů se od doby Horákové nezměnila

Praha - Na dvoře Pankrácké věznice se dnes konala pietní vzpomínka na Miladu Horákovou, která byla popravena po vykonstruovaném monstrprocesu 27. června 1950. Podle Petra Fialy se komunisté nezměnili, o čemž svědčí jejich výroky. Před zapomínáním na minulost varovala také místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, na bagatelizaci komunistických zločinů upozornil starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Strana zelených).

Ilustrační foto
doporučujeme

Horáková byla oběšena 27. června 1950 krátce po půl páté hodině ranní v areálu Pankrácké věznice. Spolu s ní byli popraveni tři muži, odsouzení v tomtéž procesu. 

Na stejném místě jako Horáková bylo popraveno 165 odpůrců komunistického režimu, dalších 12 na později zřízeném popravišti na jiném místě Pankrácké věznice. Ostatky mnohých z nich se nedochovaly. "Zničeno bylo 49 uren," řekl historik Vězeňské služby Aleš Kýr. Pravděpodobně byly vysypány a smíseny s hlínou v areálu věznice.

Fialovi vadí výroky současných komunistů, kteří tvrdí, že Horáková se dobrovolně přiznala. "Takové výroky jsou důkazem, že metody komunistů se změnily, ale mentalita se nezměnila vůbec," řekl. 

Podobný názor vyjádřila Horská. "Dnes by se jí na naší zemi nedívalo lehce," řekla o Horákové. "Byla přesvědčivá, pravdivá, rozeznala prolhanost komunistického režimu," uvedla o popravené političce.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Petra Jägera případ Milady Horákové ukázal, jak křehké je demokratické zřízení, a jaké dopady má to, když se soudci a další představitelé justice stanou loutkami v předem zrežírovaném divadle. Uvedl, že o procesu s Horákovou tehdejší režim vydal knihu v nákladu 140 tisíc výtisků. Jednotlivé výpovědi v ní ale byly změněné či vypuštěné. "Tehdejší režim si uvědomoval sílu zmanipulované informace," řekl Jäger. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ne mým jménem. TOP 09 spustila petici, týká se premiéra Babiše

03.07.2020 22:13 Aktualizováno Na internetu i sociálních sítích koluje elektronická petice, jejímž podpisem se jednotliví…

Maláčová: Prioritou reformy je penze náročných profesí a výchovné

03.07.2020 18:32 Největší prioritou vládní důchodové reformy je prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky…

Starosta Řeporyjí Novotný čelí dalšímu obvinění

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy