Fiala je znechucen: Mentalita komunistů se od doby Horákové nezměnila

Praha - Na dvoře Pankrácké věznice se dnes konala pietní vzpomínka na Miladu Horákovou, která byla popravena po vykonstruovaném monstrprocesu 27. června 1950. Podle Petra Fialy se komunisté nezměnili, o čemž svědčí jejich výroky. Před zapomínáním na minulost varovala také místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, na bagatelizaci komunistických zločinů upozornil starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Strana zelených).

Ilustrační foto
doporučujeme

Horáková byla oběšena 27. června 1950 krátce po půl páté hodině ranní v areálu Pankrácké věznice. Spolu s ní byli popraveni tři muži, odsouzení v tomtéž procesu. 

Na stejném místě jako Horáková bylo popraveno 165 odpůrců komunistického režimu, dalších 12 na později zřízeném popravišti na jiném místě Pankrácké věznice. Ostatky mnohých z nich se nedochovaly. "Zničeno bylo 49 uren," řekl historik Vězeňské služby Aleš Kýr. Pravděpodobně byly vysypány a smíseny s hlínou v areálu věznice.

Fialovi vadí výroky současných komunistů, kteří tvrdí, že Horáková se dobrovolně přiznala. "Takové výroky jsou důkazem, že metody komunistů se změnily, ale mentalita se nezměnila vůbec," řekl. 

Podobný názor vyjádřila Horská. "Dnes by se jí na naší zemi nedívalo lehce," řekla o Horákové. "Byla přesvědčivá, pravdivá, rozeznala prolhanost komunistického režimu," uvedla o popravené političce.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Petra Jägera případ Milady Horákové ukázal, jak křehké je demokratické zřízení, a jaké dopady má to, když se soudci a další představitelé justice stanou loutkami v předem zrežírovaném divadle. Uvedl, že o procesu s Horákovou tehdejší režim vydal knihu v nákladu 140 tisíc výtisků. Jednotlivé výpovědi v ní ale byly změněné či vypuštěné. "Tehdejší režim si uvědomoval sílu zmanipulované informace," řekl Jäger. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Na schůzce v zavřené restauraci byl údajně i náměstek VZP Šmehlík. Ten to…

25.10.2020 19:29 Aktualizováno Dalším účastníkem středeční noční schůzky v uzavřené restauraci na Vyšehradě, kde se sešli ministr…

Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 procent

25.10.2020 15:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15…

Česko žádný rozpočet nemá, míní ekonom

25.10.2020 14:37 Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama