Konečně posun v řešení migrační krize. Dohoda je nadějí, že se podaří udržet EU i Schengen, zní z Česka

Praha – Vrcholní představitelé zemí Evropské unie po asi devítihodinovém jednání schválili základní změny v přístupu EU k migrační vlně. Vedle záměru zřídit pro migranty střediska na severoafrickém pobřeží přibyl i plán na podobná centra na území těch států unie, které se na takovém plánu dobrovolně chtějí podílet a dobrovolně by od Itálie migranty převzaly. Čeští politici dohodu oceňují.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jiří Pospíšil

Pro českého premiéra Andreje Babiše je důležité, že země EU opouštějí téma přerozdělování migrantů podle kvót. S tím souhlasí i pravicová opozice.

Dohodu uzavřenou v Bruselu ocenil například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mám radost. Dohoda je nadějí, že se podaří udržet jednotnou EU i Schengenský prostor. Na náklady budeme muset přispět všichni, ale to za to zatraceně stojí,“ vysvětloval na twitteru.

Závěry evropského summitu k migraci považuje za krok správným směrem také jeho stranický šéf Jiří Pospíšil. „Zejména je dobře, že se lídři EU dohodli na zřizování záchytných center pro migranty již v zemích severní Afriky a že došlo k opuštění nefunkčního systému povinných kvót. Konečně posun v řešení migrační krize!“ pochvaluje si europoslanec a předseda TOP 09.

„EU opět ukázala svoje opodstatnění - schopnost řešit konflikty bez rozvratu. Síla EU není ve velkých gestech, egoistických výkřicích, zkratkovitých řešeních. A někdy je i těžkopádná, jak už demokracie jsou, ale výsledek stojí za to. Díky EU!“ ocenil závěry summitu k migraci předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

„Těžce dojednaný kompromis splňuje jednu z klíčových podmínek nutných pro zažehnání hrozící vážné krize v Unii - podpořili ho všichni. Druhá je, aby v praxi fungoval. Tedy aby středozemní moře nebylo místem cynického businessu pašeráků lidí, aby do Evropy nesměřovali lidé, kteří nemají šanci na azyl a abychom v souladu s našimi hodnotami i zákony pomáhali těm opravdu ohroženým (kterých je dnes jen malá část a možnosti, jak jim pomoci jsou různé). To ukáží až další dny, týdny a měsíce přičemž hlavní je jednání se zeměmi na severu Afriky. I tak, lepší výsledek než se včera zdálo. Díky všem, co k němu přispěli. Snad to bude fungovat. Je i na nás, abychom tomu pomohli. Jde totiž i o nás,“ zdůrazňuje europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

Do Evropy v tuto chvíli míří výrazně méně lidí než za největší migrační krize v roce 2015, nelegálních přechodů hranice je nyní o 95 procent méně. Přesto je ale nálada kvůli neustále sílícím antiimigračním a protievropským stranám a hnutím velmi napjatá. EU se proto nyní unie rozhodla prosadit cesty k výraznému omezení počtů příchozích.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiše zklamala debata o migraci. Jeden nápad ale pokládá za skvělý

20.09.2018 10:11 Salcburk - Česko podporuje plán na uspořádání summitu Evropské unie s africkými státy, o němž se…

Pravda o EU? Elity ji nenávidí, uprchlíci ji prý mají změnit k nepoznání

20.09.2018 08:24 Praha - Migrace do Evropy není samovolná, ale řízená elitami Evropské unie. Ty totiž Evropu jako…

TOP 09 neprosadila, aby vláda přijala syrské děti

19.09.2018 21:47 Praha - Opoziční TOP 09 neprosadila po dnešním jednání poslanců o globálním paktu většiny států OSN…

Žalobce zrušil stíhání exministra Drábka

19.09.2018 19:55 Praha - Státní zástupce zrušil stíhání bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama