Babiš bude ve Francii v místě, kde legionáři slíbili věrnost ČSR

Paříž/Darney (Francie) - Premiér Andrej Babiš dnes podnikne jednodenní návštěvu Francie, kde v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa navštíví místo, kde českoslovenští legionáři přísahali věrnost republice.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny

Pietního aktu s kladením věnců se brzy odpoledne zúčastní také slovenský premiér Peter Pellegrini. Ráno přijme oba premiéry v Elysejském paláci v Paříži prezident Emmanuel Macron. Na programu mají každý zvlášť s Macronem půlhodinové jednání.

Podle Úřadu vlády České republiky budou Babiš s Macronem jednat o budoucnosti Evropské unie a vzájemné spolupráci v oblasti bezpečnosti a o spolupráci obou zemí v rámci regionálních uskupení, transatlantických vazbách a aktuálních mezinárodních tématech. Na závěr jednání oba partneři podepíší Akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019-2022. V pořadí již čtvrtý Akční plán definuje řadu projektů, na kterých budou obě země dlouhodobě spolupracovat.

Macron se navzdory původním předpokladům nezúčastní slavnostního ceremoniálu, který se bude konat na planině nedaleko Darney na severovýchodě Francie. Tam se 30. června 1918 shromáždilo na 6000 legionářů, aby přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. Macrona v Darney zastoupí francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

Odpoledne Babiš navštíví ještě nedaleké městečko Bataville (Baťovo město), které nechal ve 30. letech na severovýchodě Francie postavit i s továrnou na obuv Tomáš Baťa. V obci vzniklé po vzoru zástavby ve Zlíně ještě žijí bývalí zaměstnanci závodu, který byl z ekonomických důvodů uzavřen před téměř dvěma desítkami let.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svině, hovado, odporný lidský odpad. Ovčáček řekl, co by udělal s lidmi,…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Jiří Ovčáček pravděpodobně trpí utkvělou představou neomezené moci. Jen těžko si lze jinak…

Jaké budou sankce za GDPR? Sněmovnu čeká lítý boj

18.09.2018 18:30 Praha - Sněmovnu čeká bitva o maximální výši sankcí pro obce za porušení nových pravidel ochrany…

Mazanec je novým předsedou NSS, Zeman ho varoval před šikanou pseudoekologů

18.09.2018 17:11 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu …

Česko má celosvětovou ostudu? TOP 09 chce syrské sirotky řešit ve Sněmovně…

18.09.2018 16:44 Aktualizováno Praha - TOP 09 navrhne ve středu Sněmovně přijmout usnesení, kde by vyzvala vládu k přijetí 50…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama