Babiš bude ve Francii v místě, kde legionáři slíbili věrnost ČSR

Paříž/Darney (Francie) - Premiér Andrej Babiš dnes podnikne jednodenní návštěvu Francie, kde v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa navštíví místo, kde českoslovenští legionáři přísahali věrnost republice.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny

Pietního aktu s kladením věnců se brzy odpoledne zúčastní také slovenský premiér Peter Pellegrini. Ráno přijme oba premiéry v Elysejském paláci v Paříži prezident Emmanuel Macron. Na programu mají každý zvlášť s Macronem půlhodinové jednání.

Podle Úřadu vlády České republiky budou Babiš s Macronem jednat o budoucnosti Evropské unie a vzájemné spolupráci v oblasti bezpečnosti a o spolupráci obou zemí v rámci regionálních uskupení, transatlantických vazbách a aktuálních mezinárodních tématech. Na závěr jednání oba partneři podepíší Akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019-2022. V pořadí již čtvrtý Akční plán definuje řadu projektů, na kterých budou obě země dlouhodobě spolupracovat.

Macron se navzdory původním předpokladům nezúčastní slavnostního ceremoniálu, který se bude konat na planině nedaleko Darney na severovýchodě Francie. Tam se 30. června 1918 shromáždilo na 6000 legionářů, aby přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. Macrona v Darney zastoupí francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

Odpoledne Babiš navštíví ještě nedaleké městečko Bataville (Baťovo město), které nechal ve 30. letech na severovýchodě Francie postavit i s továrnou na obuv Tomáš Baťa. V obci vzniklé po vzoru zástavby ve Zlíně ještě žijí bývalí zaměstnanci závodu, který byl z ekonomických důvodů uzavřen před téměř dvěma desítkami let.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama