Poslance čeká před prázdninami bouřlivá schůze: Důvěra vládě, volby i kůrovec

Praha - Od úterního odpoledne bude pokračovat schůze Sněmovna. Poslanci budou volit nového místopředsedu za Jana Hamáčka (ČSSD). Na řadu přijde také debata o kůrovcové kalamitě a v úvodním kole širší návrh daňových změn, jak je předložila ještě předchozí vláda ANO v demisi.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tajná volba nového místopředsedy Sněmovny je plánována na úterní podvečer. Sociální demokraté chtějí navrhnout poslance Tomáše Hanzela, návrhy kandidátů ale mohou předkládat i další sněmovní frakce.

Do schůze vstoupí jednání o vyslovení důvěry menšinové vládě, které se uskuteční ve středu. Kabinet ANO a ČSSD by měl při hlasování uspět. Podpoří jej také komunističtí poslanci.

Na schvalování předloh tak budou mít poslanci jen pátek. Pře by mohla opět provázet zavedení maření spravedlnosti, které prosazuje ministerstvo spravedlnosti v širší novele trestního zákoníku. Čin míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Podle kritiků by ale mohl pozměnit práva obviněného člověka na obhajobu. 

Novela volebních zákonů reaguje zejména na problémy s počítáním přednostních hlasů v loňských sněmovních volbách tak, aby se snížila možnost jejich opakování. Ústavně-právní výbor doporučil včlenit do předlohy mimo jiné návrh KDU-ČSL na snížení hranice pro vstup koalic do dolní komory. Podpora lidovecké úpravy na plénu ale není jistá.

Zvýšení limitu výdajových paušálů pro živnostníky, jak je prosazuje ODS, bude v dolní komoře čelit návrhu Jana Volného (ANO) na zamítnutí. Novela opětovně zvyšuje hranici příjmů podnikatelů pro možné využití výdajových paušálů z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun. 

Kůrovcovou kalamitu by měli poslanci řešit z podnětu Pirátů v úterý. Ve stejný den by se Sněmovna měla začít zabývat daňovým balíčkem, v němž vláda navrhla změnu celkem deseti zákonů. Předloha by mimo jiné zavedla zdanění zahřívaného tabáku a opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem a měla by zjednodušit správu daní z hazardních her. České televizi a Českému rozhlasu by novela omezila možnost uplatňovat nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.

Pátkem by měla tato řádná sněmovní schůze skončí. Následovat budou, aspoň pro dolní komoru, takzvané parlamentní prázdniny. Senát se má ještě sejít v následujícím červencovém týdnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 16:24 Aktualizováno Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Kardinál Duka požehná Mariánský sloup. Dorazí i odpůrci včetně Zahradila

10.08.2020 16:18 Mariánský sloup, který po sto letech znovu stojí na Staroměstském náměstí v Praze, se v sobotu…

Policie opět zasahuje na radnici Brno-střed, kauza se týká i významných…

10.08.2020 16:07 Aktualizováno Policie zasahuje na radnici městské části Brno-střed. Informaci Hospodářských novin potvrdila ČTK…

Prezident Zeman v září navštíví Jihomoravský kraj, bude ho doprovázet…

10.08.2020 15:49 Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou navštíví ve dnech 1. až 3. září Jihomoravský kraj. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama