Summit NATO: Ve slavnostní letce budou i české vrtulníky. Dorazí Zeman, Babiš a Hamáček

Praha - Summitu NATO v Bruselu se tento týden zúčastní vedle prezidenta Miloše Zemana také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který řídí také českou diplomacii.. Zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí aliance se bude zabývat aktuálními bezpečnostními výzvami, včetně vztahů s Ruskem.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

NATO

Zatímco prezident odcestuje už 11. července, kdy vláda bude žádat o důvěru Sněmovny, Babiš s Hamáčkem plánují účast na čtvrteční části jednání.

Naopak mnistr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odcestovat na summit neplánuje. "Účast pana ministra v delegaci prezidenta republiky není v tuto chvíli plánována," sdělila ČTK mluvčí ministra Alžběta Címová. 

Summit NATO bude řešit sdílení obranných výdajů, modernizaci a reformu velitelské struktury NATO i jejím dalším rozšiřováním. Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga by měl summit nejspíš rozhodnout o zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií.

Americký prezident Donald Trump má v plánu představitelům ostatních aliančních zemí říct, že Spojené státy nemohou sloužit jako kasička, ze které se platí obrana, prohlásil mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump v minulosti opakovaně kritizoval členy NATO za to, že nedostatečně financují armádu.

Summit by měl také rozhodnout o zahájení nové výcvikové mise NATO v Iráku a přijmout politický závazek k pokračování alianční podpory Afghánistánu i po roce 2021. Na programu budou také jednání s Gruzií a Ukrajinou o spolupráci v oblasti Černého moře. 

Summit zahájí přelet slavnostní letky, jejíž součástí budou i české vrtulníky. Armáda do Bruselu vyšle dva bitevní vrtulníky Mi-24/35 a transportní Mi-171. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák na twitteru uvedl, že zařazení českých vrtulníků je oceněním České republiky za takzvaný air policing, tedy za její příspěvek k vzdušné ochraně spojenců, a za výcvik vrtulníkových pilotů v Afghánistánu. 

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svině, hovado, odporný lidský odpad. Ovčáček řekl, co by udělal s lidmi,…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Jiří Ovčáček pravděpodobně trpí utkvělou představou neomezené moci. Jen těžko si lze jinak…

Jaké budou sankce za GDPR? Sněmovnu čeká lítý boj

18.09.2018 18:30 Praha - Sněmovnu čeká bitva o maximální výši sankcí pro obce za porušení nových pravidel ochrany…

Mazanec je novým předsedou NSS, Zeman ho varoval před šikanou pseudoekologů

18.09.2018 17:11 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu …

Česko má celosvětovou ostudu? TOP 09 chce syrské sirotky řešit ve Sněmovně…

18.09.2018 16:44 Aktualizováno Praha - TOP 09 navrhne ve středu Sněmovně přijmout usnesení, kde by vyzvala vládu k přijetí 50…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama