Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích vedou bouřlivé debaty. Někteří si všímají vrávorajícího předsedy Evropské komise Jean-Claudea Junckera. Češi se ale spíše zaměřili na dění kolem prezidenta Miloše Zemana. Vše dokonce musel vysvětlovat ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

Přidejte svůj názor 215 komentářů

Miloš Zeman po vítězství ve volbách v roce 2018!

Na sociálních sítích kolují informace o tom, co Zeman dělal na summitu v Bruselu. Obzvláště zaujala jeho fotografie, na které na rozdíl od ostatních státníků, sedí na židli. Objevila se také informace, že Zeman svým „kuřáckým koutkem“ zablokoval jeden z vchodů do budovy NATO.

Tyto zprávy musel vyvracet nejen Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, ale dokonce i šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. „Už bych měl být zvyklý, ale nepřestává mě v souvislosti s #NATOSummit fascinovat, kolik pozornosti se na sítích i v médiích věnuje podstatě a kolik podružnostem nebo přímo hloupostem,“ uvedl na sociálních sítích Jindrák.

Rozhodl se proto v několika bodech situaci kolem Zemana vysvětlit. „Ne, prezident nepřišel na úvodní focení pozdě. Naopak, protože jsme přijeli těsně před začátkem summitu rovnou ze Sněmovny, nestihli jsme úvodní prohlídku nového sídla Aliance a čekali, až na místo focení dorazí všichni ostatní,“ vysvětluje.

Právě kvůli dlouhému čekání pak podle něj Zeman využil židličku. „Další komentář netřeba, kdo nechce, stejně nikdy nepochopí,“ povzdechl si. „Ne, VIP vchod do NATO HQ jsme kvůli kouření skutečně neblokovali. Kdokoli byl v #NewNATOHQ chápe, jak je to absurdní představa,“ napsal na twitteru Jindrák.

Stejně tak si prý Zeman nebyl pro „noty na ruské ambasádě“. „To je asi největší hloupost, která se ke mně donesla. A opravdu se mne dotkla,“ uvedl bývalý diplomat, který působil jako velvyslanec například v Maďarsku, Německu nebo Rakousku.

„ČR v podání pana prezidenta, ale i pana premiéra druhý den, na uzavřeném jednání vystoupila plně v souladu s alianční politikou a potvrdila, že je loajální a konstruktivní člen Aliance. O Rusku summit opravdu nebyl. Přesto se samozřejmě na agendě objevilo. Vystoupení prezidenta jsem shrnul již dříve: podpora tzv. dvojího přístupu, podpora konstruktivního dialogu, měli bychom být empatičtí, ale zároveň silní apod.,“ tlumočí Zemanův postoj ředitel zahraničního odboru Hradu.

Poukázal také na to, že prezident především shrnul konkrétní kroky, které ČR dělá, aby posílila vlastní bezpečnost i bezpečnost ostatních partnerů. „Všichni lídři první den přijali několik dokumentů, např. Deklaraci,“ připomněl.

Novinářům pak stejně jako před ním Jiří Ovčáček poslal vzkaz. „Doporučuji, aby se analytici, novináři atd. soustředili na reálné výstupy a výše uvedené. Ostatní je FAKE NEWS, jak by asi napsal jeden nepřehlédnutelný účastník´,“ dodal s odkazem na prezidenta USA Donalda Trumpa.

Vstupte do diskuze (215)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vyčinil Zemanovi za vulgarismus, pak se sám pustil do Bakaly

16.10.2018 14:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) chápe, že prezidenta Miloše Zemana napadají v souvislosti s Viktorem…

V Olomouci byla podepsána koaliční smlouva, ANO se dočkalo postu primátora

16.10.2018 14:01 Aktualizováno Zástupci hnutí ANO dnes v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně.…

Petříček chce sebevědomou zahraniční politiku: Pravidla džungle bychom si…

16.10.2018 13:56 Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce prosazovat, aby Česko mělo sebevědomou zahraniční…

Demence, vulgarity, ostuda. Nezaslouží si být prezidentem. Stydíme se. Po…

16.10.2018 13:45 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman po dlouhé pauze opět v přímém přenosu vystoupil v Českém rozhlase. Znovu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama