Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou. Mluvili o systému výběru soudců a obsazení postu předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Prezident Miloš Zeman

"Probírali jsme systém výběru a přípravy soudců v České republice," poznamenala prezidentka unie. Zeman je podle ní hlavou systému jmenování soudců. "Soudcovská unie dlouhodobě upozorňuje na velké, opravdu trvalé nedostatky v tomto systému. Považovali jsme za vhodné toto projednat i s panem prezidentem," řekla Zemanová.

Prezident podle Zemanové podporuje postoj Soudcovské unie, aby výběr soudců měl pevná pravidla. "Jakýsi algoritmus pro ten výběr, aby byla jistota, že jsou vybíráni nejlepší uchazeči. Na tom byla jednoznačná shoda," dodala Zemanová.

Podle instrukce exministra Roberta Pelikána (ANO), která platí od letošního ledna, mají budoucí soudci po složení justiční či jiné odborné zkoušky absolvovat ještě výběrové řízení a dvouletou přípravu završenou simulovaným soudním jednáním. Dosavadní praxe, kdy kandidáty na soudce nominovali jednotliví předsedové krajských soudů podle vlastního uvážení, totiž podle Pelikána nebyla transparentní a systém mohl působit nedůvěryhodně.

Současný předseda NSS Josef Baxa končí v září. Prezident si je podle Zemanové vědom toho, že nástupce musí vybrat velmi brzy. O konkrétních jménech ale nemluvili. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Problémy na ministerstvu kultury: Pokud nedáte cenu Schormovi, rezignujeme…

15.10.2018 21:07 Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co…

O post šéfa Senátu mají zájem čtyři lidé, Zeman podpořil Kuberu

15.10.2018 21:04 Aktualizováno Vedení Senátu zůstane pětičlenné. Budou jej tak jako dosud tvořit předseda a čtyři místopředsedové…

Vondráček v Moskvě: Vztahy Česka s Ruskem by měly být lepší

15.10.2018 19:38 Vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než…

Útok na Bakalu: Zeman se zase neudržel, mluvil sprostě v živém vysílání…

15.10.2018 19:31 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama