Hamáček vypěnil kvůli Okamurovi a cizincům: Lže a chce jen strašit lidi

Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček tvrdě zkritizoval předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru. Ten podle něj lže, když tvrdí, že ministerstvo vnitra chce pod jeho vedením umožnit volit cizincům. Podle ministra se předseda SPD pouze pokouší vystrašit Čechy.

Přidejte svůj názor 149 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Jan Hamáček

Okamura před několika dny na facebooku varoval, že „nově budou v ČR volit i cizinci bez českého občanství a budou moci také kandidovat“. „Jen pár dnů poté, co ministr a předseda ČSSD Jan Hamáček obsadil ministerstvo vnitra, začíná řádit. Ministerstvo umožní již v letošních říjnových komunálních volbách volit v České republice cizincům a také volit cizince, kteří nemají občanství ČR. Hnutí SPD s tím zásadně nesouhlasí. Tahle země patří českým občanům a ti mají právo rozhodovat o budoucnosti ve své zemi. A jakýkoliv cizinec si může při splnění zákonných podmínek zažádat o české občanství. Jednou z těchto podmínek je i určitá znalost českého jazyka,“ uvedl předseda SPD na facebooku.

Poukazuje na to, že teď ministerstvo vnitra zašlo ještě dál. „Cizinci totiž nemusejí mít dokonce u nás ani trvalý pobyt. Stačí přechodný. Znamená to, že i upřímní nepřátelé naší země u nás teď mohou nejen volit, ale také být voleni, zúčastnit se práce volebních komisí a tak dále. Že je to neslýchané popření suverenity? Že volit a být volen v nějaké zemi je jedním z hlavních znaků občanství? To evidentně nezajímá ani Andreje Babiše z hnutí ANO ani Jana Hamáčka z ČSSD,“ uvedl Okamura, podle kterého tyto „skandální“ návrhy prosazuje EU, která nechce zachování národních států, ale vytvoření jednoho centrálního evropského superstátu. „A hnutí ANO s ČSSD pokorně poslouchají Angelu Merkelovou a Brusel,“ dodal.

Proti tomu se ale ostře ohradil nový ministr vnitra Jan Hamáček. „Rád bych uvedl na pravou míru informace o možnosti cizinců volit a vyvrátil tak lži, které kolují po sociálních sítích,“ uvedl na stránkách rezortu vnitra. „Právo volit mají pouze občané členských států Evropské unie, kteří mají na území ČR pobyt, a to pouze ve volbách do obecních zastupitelstev! Nejedná se o žádnou novinku. Občané ČR mohou toto právo využívat již od roku 2004, obdobně tak občané členského státu EU žijící v ČR. Situace je stejná například v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Toto právo mají všichni občané EU zakotvené v zakládacích smlouvách od roku 1997, platí v celé EU a týká se pouze komunálních voleb. Občané EU nemohou volit ve sněmovních či prezidentských volbách,“ uvedl Hamáček s tím, že tohoto práva využije v České republice maximálně 200 voličů.

Okamurova slova pak ministr okomentoval také na sociálních sítích. „Pan Okamura lže a chce jen strašit lidi. Že prý chce ministerstvo vnitra pod mým vedením umožnit volit cizincům. To je nesmysl,“ tvrdí politik. Zopakoval to, co už uvedl v oficiálním prohlášení a navíc dodal: „Politické uskupení pana Okamury v minulosti v komunálních volbách kandidovalo, a nikdy s touto úpravou jeho kandidáti neměli problém.“

Vstupte do diskuze (149)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koalici už má domluvenou 16 statutárních měst, devět primátorů získalo ANO

16.10.2018 14:56 Podepsanou nebo napevno dohodnutou koalici s rozdělením míst v radě se deset dní po volbách…

Jan Horník pro EZ: Předseda Senátu by měl zastoupit občany, kteří nejsou…

16.10.2018 14:24 Senátor Jan Horník je jako předseda senátního klubu Starostů a nezávislých sice pod tlakem, může…

Babiš vyčinil Zemanovi za vulgarismus, pak se sám pustil do Bakaly

16.10.2018 14:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) chápe, že prezidenta Miloše Zemana napadají v souvislosti s Viktorem…

V Olomouci byla podepsána koaliční smlouva, ANO se dočkalo postu primátora

16.10.2018 14:01 Aktualizováno Zástupci hnutí ANO dnes v Olomouci podepsali koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama