Zeman shodil Trumpa: Výdaje ve výši čtyř procent nemyslí vážně

Praha - Americký prezident Donald Trump nemyslí vážně požadavek, aby členské země NATO vydávaly na obranu čtyři procenta HDP, domnívá se český prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miloš Zeman p

Trumpovo vyjádření na nedávném summitu NATO přirovnal k postupu bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který své požadavky vystupňoval, aby od nich mohl ustoupit a stejně dosáhl svého. Zeman to dnes řekl v rozhovoru ČTK.

Trump na summitu NATO v Bruselu několikrát evropské spojence vyzval, aby vyčlenili více peněz na obranu. Dvou procent HDP na obranu by podle něj měli alianční členové dosáhnout už v lednu. Velká většina zemí dvouprocentní slib NATO nedodržuje a dostat k němu se část z nich chce postupně v následujících letech. Česká republika slibuje dosáhnout této hranice v roce 2024, nyní vydává asi 1,1 procenta HDP.

Zeman odmítl možnost, že by ČR mohla dvě procenta vydávat už od ledna příštího roku, tak rychlý postup podle něj možný není. Podobně se vyjádřili i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Tak rychle to nejde. Ale bude tam náběhová křivka, kterou všechny parlamentní subjekty, pokud vím, schválily, a která stanoví pozvolný růst na obranu," poznamenal prezident.

Poukázal na "statistický paradox", kdy Česku výrazně roste HDP, a výdaje na obranu proto procentuálně rostou pomaleji, i když armáda každoročně dostává o několik miliard korun více. S vyššími výdaji na obranu souhlasí většina parlamentních stran s výjimkou hnutí Svoboda a přímá demokracie. Proti "ultimativnímu požadavku" USA se postavili také komunisté.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:42 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama