Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost získat české občanství zjednodušeným způsobem. Umožní předloha, kterou dnes v úvodním kolem podpořil Senát.

Přidejte svůj názor

senát

Podle navrhované novely senátní krajanské komise v čele s Tomášem Grulichem (ODS) by tito lidé mohli nabýt občanství prohlášením. Stejnou úpravu obsahovala před šesti lety navrhovaná vládní novela zákona o státním občanství, Sněmovna ji ale vyškrtla. V dolní komoře převládl argument, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v tuzemsku nebyli.

„Na jedné straně byla nadšeně přijata možnost dvojího občanství. Na druhé straně (vládní novela ve schváleném znění) mnohdy rozdělila rodiny, kdy jedno dítě, které se narodilo před možností dvojího občanství, má jiné státní občanství než dítě, které se narodilo po tomto datu," napsal Grulich v důvodové zprávě. Postihlo to podle něho především rodiny, které musely odejít z bývalého Československa po nástupu komunistického režimu v roce 1948.

Pokud by byla novela účinná, lidé, na něž by se vztahovala, by k prohlášení museli navíc přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů. Prohlášením nyní mohou nabývat občanství jen lidé, kteří československé nebo české občanství pozbyli před účinnosti tehdejší vládní novely. Zákon ale vylučuje tuto možnost například pro slovenské občany.

Návrh nyní posoudí senátní ústavně-právní výbor. Následně horní komora rozhodne, zda jej pošle do legislativního procesu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT se nechová korektně? Ve studiu došlo k pořádné hádce, moderátor se…

19.10.2018 22:18 Aktualizováno K velmi drsné výměně názorů došlo v pořadu Události, komentáře. nestřetli se tu ovšem dva politici…

Dohra Jílkové o Romech: Pirátská poslankyně přišla domů z ČT a sepsala, co…

19.10.2018 22:16 Aktualizováno Pirátská poslankyně Olga Richterová patřila k těm, kteří ve čtvrtečním pořadu Máte slovo na České…

Platforma v ČSSD rozdrcena? Vedení strany se postavilo za Hamáčka

19.10.2018 20:56 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD dnes v Hradci Králové podpořilo předsedu strany Jana Hamáčka a kritizovalo…

Soudy jsou zavalené stížnostmi na volby, bude se řešit i mandát Davida…

19.10.2018 19:35 Soudy obdržely v uplynulých dnech desítky stížností na obecní volby. Některé návrhy jsou na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama