Pán s koňským ohonem na hlavě a slovníkem Kremlu? Útok profesora Lukeše na Jakla v ČT má pokračování

Praha – Před necelým týdnem se v pořadu České televize Události, komentáře střetli někdejší poradce prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl a profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš. Jejich debata o americkém prezidentovo Donaldu Trumpovi se ale poněkud zvrtla. A po několika dnech se k ní vyjádřil také Institut Václava Klause (IVK), na kterém Jakl působí.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ladislav Jakl

Zatímco Jakl činy Trumpa v diskuzi vychvaloval, Lukešovi, který byl se studiem spojen pomocí webkamery na jeho počítači, ale byla jeho slova proti srsti. Profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity si proto neodpustil výpad proti výběru hosta ve studiu ČT.

„Já tady jsem nucen poslouchat otevřené lži, nesmysly a výmysly,“ postěžoval si Lukeš. „Na jedné straně máme názory seriózních amerických profesionálů. A pak dáme hlas tomu pánovi, kterého sice nevidím, ale vím z nějaké staré fotografie, že má koňský ohon na hlavě, a z toho snad mám uzavřít, že má autoritu mluvit o tom, co je dobré pro Spojené státy?“ nešetřil svého oponenta Lukeš.

Jakl přijal tato slova o své osobě s určitou nadsázkou, Lukeš ale dál pokračoval. „Ten koňský ohon nevidím a nikdy bych ho nezmínil nebýt toho, že jsem právě slyšel tyhle absurdní lži, které jsou vypůjčené ze slovníku Kremlu, který dezinformuje diváky právě tímhle způsobem – že dáme čtyři minuty pravdě, čtyři minuty lžím a divák potom pokrčí rameny a říká: ,Tak vidíte, ono je to složité, pojďme se raději dívat na fotbal,‘,“ dodal profesor.

Na pořad zareagoval na sociálních sítích například také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Lukeš jen ukázal v plné nahotě totalitarismus ‚liberálů‘. Odlišný názor označují bez důkazů za lež a ruskou propagandu. ‚Liberálové‘ jsou extremisté ohrožující svobodu a demokracii. A proto je třeba s nimi bojovat. Tvrdě bojovat!“ napsal Ovčáček na sociální síti twitter.

A o několik dní později přidal vyjádření i Institut Václava Klause. „Ve čtvrtek 19.7.2018 v diskusním pořadu České televize „Události, komentáře“ měli o Trumpově politice diskutovat Ladislav Jakl a pokrokářský akademik z Bostonu Igor Lukeš. Ten na Jaklovy argumenty ve prospěch Trumpovy politiky nebyl schopen věcně reagovat, na místo polemiky jej začal osobně hrubě urážet a požadoval, aby lidé Jaklova zjevu a názorů  nemohli své názory veřejně říkat,“ tvrdí institut.

Zmiňuje i to, jaké reakce kauza vyvolala. „Celý incident vyvolal ve veřejném prostoru vášnivou diskusi, která většinově odsoudila Lukešovo jednání, ale zaznělo v ní i něco velmi nebezpečného. A kvůli tomu protestujeme. Nejde totiž ani tak o konkrétní arogantní namyšlené hulvátství Igora Lukeše, ale o celkový postoj hlasatelů dnešní liberální demokracie ke svobodě slova, společenské diskusi a vůbec k demokracii. Z řad jejích předních hlasatelů se na internetu v kontextu duelu Jakl – Lukeš začalo ozývat, aby lidé jiných názorů než liberálně mainstreamových neměli přístup do veřejného prostoru,“ píše se na stránkách institutu.

Institut také poukázal na to, že Jakl deset let zastával funkci ředitele Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky, býval poslancem a novinářem Lidových novin. A ani přesto prý nemá podle pokrokářů právo hovořit o americké politice.

„Bez jakýchkoliv argumentů je nenávistně urážen, nazýván lhářem a umlčován. A to jenom proto, že se odvážil zastat se současného amerického prezidenta. Tak daleko jsme se dostali za necelých třicet let od pádu komunismu. Nástup totality má vždy podobné rysy –  potlačování svobody slova, umlčování nepohodlných názorů, snaha o perzekuci jejich nositelů, cenzura, názorový monopol a manipulace veřejností. Boj o svobodu slova začal, demokracie je ve vážném ohrožení,“ varuje Klausův institut.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:04 Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama