Demolice vepřína v Letech vázne, vláda zatím neschválila uvolnění peněz

Praha - Muzeum romské kultury, které spravuje areál bývalého vepřína v Letech, zatím nedostalo od státu peníze na archeologický průzkum a demolici objektů.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

Bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v usnesení slíbila, že stát zaplatí demolici vepřína včetně odstranění ekologické zátěže a rekultivace, demolice by měla stát 117 milionů Kč. Současná vláda Andreje Babiše (ANO) zatím usnesení nepotvrdila. 

Dvouměsíční archeologický průzkum za 1,5 milionu Kč měl začít v květnu, dosud nezačal. Ministerstvo kultury chtělo převést částku na demolici do svého letošního rozpočtu z vládní rozpočtové rezervy. "Tento bod jsme dvakrát předložili vládě, dosud nebyl doprojednán, budeme ho tedy předkládat znovu do konce prázdnin," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Muzeum romské kultury zatím dělá v areálu v Letech přípravné práce. Demolici by měl předcházet archeologický průzkum. "Ale nemáme ty peníze, takže nemůžeme ani zaplatit archeologický výzkum. Můžeme dělat nutné věci jako ostraha objektů, ale nemůžeme pokračovat v investičních věcech," řekla mluvčí Muzea romské kultury Kristina Kohoutová.

Vepřín by se měl bourat příští rok, jak řekla ČTK v dubnu ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Na nový památník chce přispět Norsko milionem eur (asi 25,8 milionu Kč). 

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna jednacího řádu Sněmovny? Vondráček chce opět otevřít výbušné téma

22.10.2018 12:00 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) chce opět jednat s předsedy poslaneckých klubů o změnách v…

Po ČSSD a KSČM už neštěkne ani pes? Tonoucí česká levice se chytá stébla …

22.10.2018 11:52 Komentář - Víkendové jednání dvou tradičních politických stran, totiž ČSSD a KSČM, přineslo…

Šik proti Saúdské Arábii? Česko podporuje ostrou reakci EU na Chášukdžího…

22.10.2018 11:18 Česká diplomacie věnuje soustředěnou pozornost odhalením v případu vraždy novináře Džamála…

Kandidáti do Senátu nedodržovali pravidla. Dohledový úřad rozdal pokuty za…

22.10.2018 11:02 Aktualizováno Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal dvacet pokut v celkové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama