Média mají utrum? Vláda ušila informační zákon, ptát se na trestní řízení bude zbytečné

Praha - Úřady zřejmě nebudou muset zdůvodňovat, proč žadateli neposkytly údaje z probíhajícího trestního řízení, když se na ně obrátil podle zákona o svobodném přístupu k informacím, zákona 106.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo vnitra

Vyplývá to z vládního návrhu novely v takzvané změnové předloze k návrhu nového zákona o zpracování osobních údajů. 

Zatímco nyní informační zákon ukládá úřadům údaj z probíhajícího trestního řízení žadateli neposkytnout, novela by tyto informace z působnosti zákona zcela vyloučila. Žádost o ně by úřady odmítly, aniž by musely vysvětlovat proč. "Zákon se dále nevztahuje na poskytování informací o probíhajícím trestním řízení a osobách na něm zúčastněných, s výjimkou informací o rozhodnutích soudů ve věci samé," stojí v novele.

Předkladatelé úpravu zdůvodňují postojem Nejvyššího správního soudu, který podle nich "přes výslovný pokyn zákonodárce neposkytovat takové informace" dovodil, že se má zkoumat, zda je jejich ochrana nezbytná nebo zda trvá naléhavý zájem na neposkytnutí informace. "Tato změna zapříčinila dalekosáhlé zatížení orgánů činných v trestním řízení, které musely vždy podrobně zdůvodňovat, proč informaci nelze poskytnout," stojí v důvodové zprávě novely. Navíc musely argumentovat tak, aby požadované údaje ve zdůvodnění odmítnutí žádosti nepoužily.

"Vyloučením probíhajícího trestního řízení z působnosti informačního zákona tak dosavadní norma materiálně nedozná změn, odpadne však administrativní zatížení orgánů činných v trestním řízení," napsali autoři.

Veřejnost a média tak budou o trestním řízení napříště informovány výhradně na základě trestního řádu, a to jen policií nebo státním zastupitelstvím. Ministerstvo vnitra, pod nějž problematika spadá, v dnešní tiskové zprávě poukázalo na to, že orgány činné v trestím řízení takto v praxi běžně postupují a k žádnému omezení do budoucna nedojde. Úřad uvedl, že informování bude i nadále zahrnovat případy politiků a veřejně činných osob - tedy věcí veřejného zájmu. "Na kauzy spojené s politiky nebude možné uplatňovat žádnou výjimku," ujistilo vnitro.

Novela jako celek podle ministerstva reaguje především na požadavky zpravodajských služeb a Bezpečnostní rady státu. "Posiluje ochranu práce s utajovanými skutečnostmi a informacemi citlivými z hlediska bezpečnosti České republiky a jejich občanů, zejména v kontextu hybridních hrozeb," napsal úřad.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT se nechová korektně? Ve studiu došlo k pořádné hádce, moderátor se…

19.10.2018 22:18 Aktualizováno K velmi drsné výměně názorů došlo v pořadu Události, komentáře. nestřetli se tu ovšem dva politici…

Dohra Jílkové o Romech: Pirátská poslankyně přišla domů z ČT a sepsala, co…

19.10.2018 22:16 Aktualizováno Pirátská poslankyně Olga Richterová patřila k těm, kteří ve čtvrtečním pořadu Máte slovo na České…

Platforma v ČSSD rozdrcena? Vedení strany se postavilo za Hamáčka

19.10.2018 20:56 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD dnes v Hradci Králové podpořilo předsedu strany Jana Hamáčka a kritizovalo…

Soudy jsou zavalené stížnostmi na volby, bude se řešit i mandát Davida…

19.10.2018 19:35 Soudy obdržely v uplynulých dnech desítky stížností na obecní volby. Některé návrhy jsou na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama