Piráti jdou po Agrofertu. Analýza podle nich ukázala, že ho stále ovládá Babiš

Praha - Piráti na základně právních expertíz dospěli k názoru, že premiér Andrej Babiš (ANO) stále ovládá společnost Agrofert. Firma by tak podle Pirátů měla vrátit neoprávněně získané dotace a peníze za zakázky.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Česká pirátská strana

Babiš loni v únoru kvůli zákonu ještě jako ministr financí vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do dvou svěřenských fondů. 

Piráti odkazují mimo jiné na zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní, podle kterého se za ovládající osobu považuje zakladatel svěřenského fondu, ale i obmyšlený, tedy osoba, v jejíž prospěch má být ze strany fondu plněno. 

Piráti kvůli definici ovládající osoby oslovili i zahraniční experty, například úřad spravující švédský obchodní rejstřík či polskou advokátní kancelář. "Zjištění směřují k jedinému - Andrej Babiš byl a stále je ovládající osobou ve vztahu ke společnosti Agrofert," uvádějí Piráti. Dotace dostávají podle strany společnosti z koncernu Agrofert neoprávněně. "Neboť byl porušen zákon o střetu zájmů tím, že Andrej Babiš je nadále ovládající osobou holdingu a současně i vládním činitelem," uvedl protikorupční analytik Janusz Konieczny.

Akcie Agrofertu jsou podle mluvčího firmy Karla Hanzelky v majetku, který tvoří svěřenské fondy, které jsou spravovány svěřenskými správci. "Vzhledem k tomu, že pan Babiš nemá žádná práva ovlivňovat činnost těchto správců, nemá též právo jakkoli ovlivňovat výkon akcionářských práv spojených s akciemi společnosti," uvedl Hanzelka.

Babiš by si měl podle Pirátů zvolit, zda bude dál ovládat Agrofert a dosahovat na "obrovské dotační sumy", nebo dá přednost svým funkcím ve vrcholné politice. 

Vstupte do diskuze (63)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček v Moskvě: Vztahy Česka s Ruskem by měly být lepší

15.10.2018 19:38 Vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než…

Útok na Bakalu: Zeman se zase neudržel, mluvil sprostě v živém vysílání…

15.10.2018 19:31 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové…

Zeman varoval ČSSD před rozštěpením, kritizoval Chovance

15.10.2018 18:42 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman varoval ČSSD před rozštěpením. Sociální demokracie by se měla sjednotit za…

Nový hráč na české politické scéně. Telička zakládá vlastní subjekt

15.10.2018 17:35 Tvrdí, že nechce mlžit. Přesto je Pavel Telička, evropský poslanec a místopředseda Evropského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama