Poslanci oprášili starý návrh. Mzdy zaměstnanců NKÚ má upravit platový řád

Praha - Skupina poslanců navrhuje změnu zákona, podle které by platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nově upravoval Platový řád NKÚ. Ten by vydal prezident úřadu poté, co by ho schválil rozpočtový výbor Sněmovny.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí

Stejný návrh předložili poslanci loni v dubnu, Sněmovna ho ale do voleb neprojednala. Nynějším návrhem se bude v úterý zabývat vláda.

Předkladatelé uvádějí, že zaměstnanci NKÚ nejsou zaměstnanci ve správním úřadu, protože NKÚ není správním úřadem, a zákon o státní službě se na ně proto nevztahuje. V současné době pobírají platy podle zákoníku práce a příslušného nařízení vlády, které se na takové zaměstnance státu vztahuje, zatímco na platy úředníků podle služebního zákona se vztahuje jiné nařízení vlády. Toto nařízení však způsobuje, že od 12. platové třídy výše se platové tarify zaměstnanců podle služebního zákona výrazně liší v jejich prospěch od tarifů těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce.

Podle poslanců je třeba legislativně upravit odměňování zaměstnanců NKÚ tak, aby se odstranily neospravedlnitelné rozdíly ve výši platů mezi osobami odměňovanými ze státního rozpočtu, které vykonávají stejnou nebo srovnatelnou práci. Jak uvádějí, zajištění působnosti NKÚ vyžaduje vysokou odbornou úroveň zaměstnanců, v případě kontrolorů dokonce vyšší než u státních zaměstnanců. Vláda prostřednictvím svého nařízení činí z úřadu instituci, která nebude schopna platově konkurovat na trhu práce, tvrdí předkladatelé.

Ministerstvo financí podle informací z vládního webu má k návrhu zásadní připomínky. Poukazuje například na to, že úředníci podle služebního zákona mají víc povinností a jsou na ně kladeny vyšší nároky.

Podle ministerstva se tím také naruší pravidla a principy odměňování ve státní správě. Může prý nastat dominový efekt, kdy se další úřady, které nejsou považovány za služební a které se budou cítit nedostatečně oceněné, budou také chtít svoji platovou úpravu. Ministerstvo upozorňuje i na to, že kontrolní pracovníci se vyskytují napříč celou veřejnou správou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:42 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama