Nejdřív budu pracovat na nové protidrogové strategii, plánuje Vedralová

Praha - Nová vedoucí odboru protidrogové politiky úřadu vlády Jarmila Vedralová se chopila úřadu. Nejzásadnější je podle ní pustit se do práce na nové protidrogové strategii do roku 2027.

Přidejte svůj názor

Drogy

Koncepční dokument, kterým se řídí i financování, musí vláda schválit do konce roku. Ostatní kroky bude Vedralová komentovat, až se více seznámí s chodem úřadu, řekla dnes v rozhovoru s ČTK. "Nějaké teze a myšlenky mám, ale ráda bych je prokonzultovala s odbornou společností a resorty," uvedla ke svému prvnímu úkolu. Za svůj přístup označila vyváženost prevence a represe a protidrogovou politiku založenou na důkazech a dobré praxi v zahraničí. "Nedostatek času, který máme, není pro přípravu takového důležitého dokumentu komfortní," dodala.

Obsazení funkce kritizovali zástupci neziskového sektoru pracující se závislými i její předchůdce Jindřich Vobořil, který odbor vedl osm let. Vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby její jmenování ještě zvážil.

Vobořil, který v květnu z vedení odboru a z funkce národního protidrogového koordinátora odešel z osobních důvodů, před odchodem hotovou strategii představil. Doporučil například výraznější zdražení cigaret a alkoholu či využití procenta z daní z alkoholu, tabáku a hazardu na prevenci a léčbu. Hlavním cílem dokumentu není vymýtit kouření či pití, ale minimalizovat škody a dopady.

Tento materiál bude podle Vedralové jeden z podkladů, který bude při přípravě nového dokumentu diskutovaný. Na strategii naváže akční plán s úkoly, termíny i detaily financování, který by měl kabinet projednat počátkem příštího roku. 

Dosud pracovala jako vedoucí oddělení zdravotních programů na odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví. Protidrogové politice se tam věnovala od roku 2001, uvedla. Podílela se například na tvorbě minulého i současného protikuřáckého zákona, tvorbě akčních plánů v oblasti tabáku a alkoholu nebo rozdělování dotací.

Podle Vobořila ale její oddělení nepracovalo dobře, kritizuje jej za neplnění akčních plánů v oblasti tabáku a alkoholu a bojkot moderního přístupu k léčbě závislostí, za který bylo Česko dosud mezinárodně oceňované. Vobořilem prosazovaná strategie "harm reduction", tedy minimalizace škod, která zahrnuje například substituční léčbu nebo výměnu použitých injekčních stříkaček, je podle Vedralové jen jedna ze součástí protidrogové politiky. 

Podle Vobořila je Vedralová nejhorší z uchazečů, kteří se do výběrového řízení hlásili, zastává totiž politiku represí. "Tvrdá represe dle dlouhodobých zkušeností ze světa nenese v oblasti nelegálních drog žádné pozitivní výsledky," napsal dnes ČTK Vobořil. Vedralová jeho kritiku nechápe. "Nevím, z čeho vychází," uvedla.

Znepokojení jsou i odborníci, kteří se závislými pracují. Ministerstvo dlouhodobě kritizují za nedostatečné financování svého oboru a špatné rozdělování dotací. Obávají se také, že výběr úřednice z ministerstva zdravotnictví bude znamenat omezení sociálních a dalších aspektů léčby závislostí.

"Nerozumíme tomu, že na post ředitele odboru protidrogové politiky není vhodným adeptem například renomovaný a uznávaný expert na protidrogovou politiku, ale pracovník s praxí z ministerstva zdravotnictví. Vážně přemýšlíme nad tím, jaký signál nám tím stát vlastně dává," uvedla v prohlášení Helena Rampachová, předsedkyně rady Asociace nestátních organizací poskytujících adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním. Narážela tak na jméno Viktora Mravčíka z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, který se o post také ucházel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:04 Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama