Kam zmizel majetek H-Systemu? Vůbec se to neřeší, píše sdružení Maják ministrovi

Praha - Sdružení Maják chce jednat s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO). o pátrání po majetku H-Systemu a o odškodnění pro bývalé klienty za průtahy při soudním řízení.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jan Kněžínek

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Sdružení Maják zastupuje část klientů H-Systemu. "Po dobu 20 let intenzivně hledáme majetek, který zašantročil pravomocně odsouzený pachatel (zakladatel H-Systemu) Petr Smetka a bohužel stát nám v tomto směru není nápomocen, ba naopak. V současné době se řeší jak pomoci klientům, ale neřeší se vůbec, jak a kam zmizel majetek," uvedlo sdružení Maják v dopisu adresovaném Kněžínkovi.

"Ministerstvo dopis od Majáku se žádostí o schůzku s Kněžínkem obdrželo, termín jednání ale zatím stanoven nebyl," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. 

S ministrem chce Maják také jednat o odškodnění pro klienty H-Systemu za nepřiměřenou délkou trestního řízení. Resort spravedlnosti podle Majáku poskytl poškozeným klientům odškodné ve výši 2314 korun, což považují za nedostatečné.

O možném odškodnění klientů H-Systemu mluvil v úterý předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Nezmiňoval se ale o odškodnění za průtahy v soudním řízení, ale o tom, že by stát měl poměrnou částkou odškodnit všechny, kdo do H-Systemu vložili peníze. Kněžínek se ale k takovému názoru staví skepticky. V dnešním vydání listu MfDnes upozornil, že by speciální odškodné pro klienty jedné zkrachovalé firmy mohlo vést k požadavkům na odškodnění dalších lidí, kteří přišli o majetek při jiných podvodech v 90. letech. Podle něj už v minulosti existoval speciální zákon o odškodnění klientů zkrachovalé Union banky, který ale zrušil Ústavní soud.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna jednacího řádu Sněmovny? Vondráček chce opět otevřít výbušné téma

22.10.2018 12:00 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) chce opět jednat s předsedy poslaneckých klubů o změnách v…

Po ČSSD a KSČM už neštěkne ani pes? Tonoucí česká levice se chytá stébla …

22.10.2018 11:52 Komentář - Víkendové jednání dvou tradičních politických stran, totiž ČSSD a KSČM, přineslo…

Šik proti Saúdské Arábii? Česko podporuje ostrou reakci EU na Chášukdžího…

22.10.2018 11:18 Česká diplomacie věnuje soustředěnou pozornost odhalením v případu vraždy novináře Džamála…

Kandidáti do Senátu nedodržovali pravidla. Dohledový úřad rozdal pokuty za…

22.10.2018 11:02 Aktualizováno Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal dvacet pokut v celkové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama