Mrtví vojáci byli žoldáci a okupanti? Na sociálních sítích se strhlo peklo. Jste idioti, vzkázal Čechům Jakub Janda

Praha - Celým Českem otřásla zpráva o smrti tří českých vojáků v Afghánistánu. Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, byli na hlídce zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. Lidé prostřednictvím sociálních sítí vyjadřují soustrast jejich rodinám, našli se ale i tací, kteří vojáky označily za žoldáky.

Přidejte svůj názor 508 komentářů

Armáda České Republiky

Přestože většina Čechů vyjadřuje rodinám vojáků padlých v Afghánistánu soustrast, objevily se i negativní komentáře. „Moc mi jich lito není. Věděli do čeho jdou a nešli tam zadarmo. Afghánistán patří především Afgháncům a ti už si poradili s mnoha okupanty. Člověk se holt nemůžu účastnit koloniální dobrodružství a myslet si, že jen tak vyvázne. Nejsou to hrdinové, spíš oběti. Jestli je někdo hrdina, tak spíše ten Afghánec. Postavit se proti přesile dobře vyzbrojených a vycvičených cizích bojovníků, na to musí mít člověk odvahu,“ napsal například jeden diskutující na facebooku české armády.

V různých komentářích pod články a příspěvky na sociálních sítích se ale zároveň objevila slova o tom, že tito vojáci byli jen žoldáci, kteří bojovali v zahraničí za cizí mocnosti. „Hrdinové? Ti kluci tam jdou většinou dobrovolně vydělat si peníze. Tahle válečná americká tour je jen pro peníze, ropu a další bohatství či vliv a moc. Svržení tamních diktátorů vedlo jen k většímu chaosu. Evropa by udělala pro bezpečnost mnohem více, kdyby si bránila vnější hranice,“ napsal například na jeden z diskutujících na facebooku armády.

„Považuji je spíše za oběti, než za hrdiny. Hrdina je u mě někdo, kdo nezištně koná podobné činy. Tito jsou spíše velmi dobře placení žoldáci. Samozřejmě je to smutné, především pro jejich rodiny,“ napsal další z Čechů. „Jsou to žoldáci, tedy jejich návštěva tohoto státu, je jen uspokojením jejich ekonomické potřeby. Každé povolání má svá rizika. Není tedy žádný důvod k tomu, abych z mých daní podporoval někoho , kdo o svém žití či nežití rozhodl sám,“ přidal se další.

Podobná slova ale naštvala nejen většinu Čechů, ale i politiky. „Těm, kteří padlé kluky z Afghanistánu nazývají žoldáky: tihle chlapi dělají životně nebezpečnou práci pro ČR, pro nás všechny, protože máme nějaké závazky a povinnosti. Proto si zaslouží naši úctu. Čest jejich památce a upřímnou soustrast jejich blízkým!“ pokáral Čechy za slova o žoldácích místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Přidal se i Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty. „Kdo tvrdí, že jsou naši vojáci žoldáci, tak na to má samozřejmě právo. Já mám zase právo si o něm myslet, že je naprostý idiot. Máme tu totiž svobodu, kterou naši vojáci spolu po boku našich spojenců brání,“ zdůraznil.

Podobně to vidí třeba také syn expremiéra Nečase Ondřej. „Máme na co být hrdí. Třeba na statečné internetové bojovníky, nebojící se plivnout do tváře mrtvých vojáků. Každý den zasedají ke klávesnicím, aby nám ukázali pravdu bez ohledu na nebezpečí, oproti kterému je patrola v Afghánistánu v podstatě takovou procházkou po Náplavce. A na rozdíl od prohnilých žoldáků za to neberou miliony, pracují pro dobro národa zdarma, ve volném čase! Inu, služba je služba. Pohlédněte těmto hrdinům do jejich odhodlaných tváří...,“ rýpnul si Ondřej Nečas. 

Vstupte do diskuze (508)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:42 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama