Do Česka dorazily bouřky, hasiči mají plné ruce práce

Praha - Teplotní rekordy dnes padly jen na dvou místech v Ústeckém kraji. Nové nejvyšší údaje pro 8. srpen na Měděnci na Chomutovsku a na Milešovce překonaly maxima z roku 2015. Tropické teploty mohou lidé v Česku očekávat i ve čtvrtek.

Přidejte svůj názor

Ilustračni fotografie

Nejtepleji dnes bylo ve středočeských Dobřichovicích, kde teploměr ukázal 36,4 stupně Celsia. Zdejší rekord z roku 2015 je ale ještě o 3,4 stupně vyšší, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Nová nejvyšší teplota na Milešovce 34,1 stupně Celsia byla o desetinu stupně vyšší než před třemi roky, na Měděnci naměřených 30,1 stupně překonalo dosavadní maximum o dvě desetiny stupně.

Podle předpovědi mohly dnes teploty v Česku vystoupat až ke 35 stupňům, v Polabí a Poohří ojediněle až na 37 stupňů Celsia. Ve čtvrtek se mohou teploty vyšplhat až na 36 stupňů Celsia, zejména v Čechách ojediněle až na 38 stupňů. V pátek se má ochladit, meteorologové předpovídají nejvyšší denní teploty od 22 stupňů na západě do 33 stupňů na východě země.

Dnes odpoledne zároveň do Česka dorazily bouřky, před kterými meteorologové varovali.

Výstraha před silnými bouřkami platí pro Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj a části Středočeského a Jihočeského kraje do dnešní půlnoci. Podle meteorologů může při nich napršet v úhrnech kolem 30 milimetrů a déšť může zatopit níže položená místa a sklepy. Mohou se objevit i kroupy.

Na západ Čech bouřky dorazily odpoledne. K prvním následkům vyjížděli hasiči na Chebsku, nejčastěji šlo o popadené větve. Spadlé stromy na německé straně nakrátko omezily dopravu na hraničním přechodu Svatý Kříž u Chebu. Bouřka se přehnala také přes Prahu, hasiči po ní k 19:00 zasahovali u 18 případů, většinou čerpali vodu ze sklepů. 

Na Šumpersku se kolem 18:00 vytvořila velmi silná bouřka, která postupovala dále k východu do okresů Olomouc, Bruntál, Opava, Nový Jičín a Ostrava. O hodinu později vznikla silná bouřka v oblasti Drahanské vrchoviny a zvolna mířila na Vyškovsko a Prostějovsko. Spadnou při nich mohlo až 40 litrů vody na metr čtvereční za hodinu, obě bouřky doprovázely také kroupy.

Na Šumpersku a Olomoucku hasiči vyjeli ke dvěma desítkám událostí

Silná bouřka dnes odpoledne zasáhla Šumpersko a Olomoucko, kde hasiči vyjeli ke zhruba dvěma desítkám událostí. Silný vítr povalil na několika místech stromy, poškodil střechy a hlášeny jsou také zatopené sklepy. Bouřka způsobila komplikace hlavně v Úsově, Klopině, Medlově a Troubelicích. Voda s bahnem tam podle Hošáka zatopila desítky domů. V Medlově silný vítr strh velkou část střechy. Poblíž Úsova dodávkový automobil uvízl v propadlině, přes kterou tekl příval dešťové vody.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se velmi silná bouřka vytvořila pozdě odpoledne nad Šumperskem a poté postupovala dál k východu. Bouřku doprovázely přívalové srážky až kolem 40 milimetrů za hodinu a místy i krupobití.

Blesky dnes podle Hošáka na dvou místech způsobily požáry. V Pavlově na Šumpersku blesk zapálil strom a v Topolanech na Olomoucku po úderu blesku vzplálo strniště. Oba požáry hasiči zlikvidovali.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:04 Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama