Konec střídání času? Do bouřlivé debaty se už vložili i Piráti

Praha - Letní čas letos platí v Česku od 25. března, k zimnímu času se vrátíme 28. října. Piráti zvažují, zda začnou usilovat o konec střídání času. Na svém celostátním fóru zahájili diskusi o příslušném návrhu, hlasování o něm rozhodne 27. srpna pozdě večer.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Změna času

Z diskuse zatím není zřejmé, zda by Piráti v případě ukončení střídání času chtěli po celý rok zachovat zimní čas, který odpovídá astronomickému, nebo letní.

Změny času mají řadu odpůrců, podle nichž střídání narušuje lidem biorytmy a nevede k úsporám energie, kterými bylo v minulosti zdůvodněno jeho zavedení. Tyto argumenty zaznívají také v diskusi mezi Piráty.

Stoupenci zachování současného stavu ale argumentují, že dopad změn na lidský režim je stejný jako v případě leteckého cestování na dovolenou do jiného časového pásma. Někteří diskutující také upozorňují, že případný konec střídání času by bylo třeba koordinovat se sousedními státy.

Letní čas, který se uplatňuje ve většině evropských států, byl v českých zemích byl poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979, v době takzvaného druhého ropného šoku.

Do poloviny devadesátých let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. V roce 2016 schválila česká vláda nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět nejméně do roku 2021.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Problémy na ministerstvu kultury: Pokud nedáte cenu Schormovi, rezignujeme…

15.10.2018 21:07 Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co…

O post šéfa Senátu mají zájem čtyři lidé, Zeman podpořil Kuberu

15.10.2018 21:04 Aktualizováno Vedení Senátu zůstane pětičlenné. Budou jej tak jako dosud tvořit předseda a čtyři místopředsedové…

Vondráček v Moskvě: Vztahy Česka s Ruskem by měly být lepší

15.10.2018 19:38 Vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než…

Útok na Bakalu: Zeman se zase neudržel, mluvil sprostě v živém vysílání…

15.10.2018 19:31 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama