Klaus mladší to přehnal? Jeho slova o českých vojácích v Afghánistánu vyvolala bouři, Přidal se Kalousek i syn Nečase

Praha – Poslanec ODS Václav Klaus mladší pořádně narazil. Ve svém pravidelném komentáři pro server Novinky.cz se zabýval smrtí českých vojáků v Afghánistánu. Jenže za svůj text obratem sklidil tvrdou kritiku. A to nejen za to, že v něm zveřejnil nepravdivé informace.

Přidejte svůj názor 212 komentářů

Václav Klaus mladší

Podle Klause je na místě se v souvislosti s úmrtím českých vojáků ptát na smysl armády a českých zahraničních misích. „Smyslem armády je především chránit vlastní zemi, její svrchovanost. Tohoto cíle by armáda měla být schopná. Naše není. Tato priorita by se měla změnit, protože svět není bezpečné místo a vždycky vám přátelé (i spojenci) nejvíce pomohou, když jste sám dostatečně silný a životaschopný. Bojovat a umírat v cizích zemích čeští vojáci se souhlasem vlády a parlamentu mohou. Mělo by to mít ale nějaký jasný důvod a cíl. Já ho, promiňte, v Afghánistánu nevidím,“ vysvětluje Klaus.

Poukazuje také na to, že vboji v této zemi za posledních čtyřicet let ztroskotaly i dvě největší světové armády – sovětská i americká. Odmítá také slova o spojenecké povinnosti. „Skoro největší armádu NATO má Turecko – a žádné vojáky v Afghánistánu nemá. Řada jiných zemí také ne. My tam vojáky mít chceme, není to naše povinnost,“ psal Klaus.

Právě tato slova vyvolala velké debaty. Na fakt, že to není pravda, poukázal na facebooku například syn expremiéra Petra Nečase Ondřej. „Už klasicky opět lžete, bez jakéhokoliv ověřování faktů - tentokrát o Turecku. Tu ostatní čecháčkovskou bramboračku ani nekomentuju,“ vytkl Klausovi Ondřej Nečas.

Přidal se i náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Ondřej malý. „Skutečnost: Turecko má v Afghánistánu 506 vojáků. Možná by @novinkycz mohly u tohohle výtečníka dělat aspoň úplně základní factchecking, než to otisknou,“ rýpnul si na twitetru.

A ke kritice Klause se přidal i předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nechci radit @P_Fiala, ale možná by si v @ODScz mohli ujasnit, že účastí v zahraničních misích posilujeme naší vlastní bezpečnost. Na rozdíl od předsedy výboru pro vzdělání a kulturu jsem přesvědčen, že čeští vojáci padli za mír a bezpečí v naší zemi,“ vzkázal posměšně Kalousek.

Podobná tvrzení podle něj nelze jen tak přejít. „Je to předseda sněmovního výboru. To je třetí nejvyšší pozice v PS. Pokud jeho strana přejde tyto nesmysly mlčením, jak máme vědět, že to patří jen do vývěsek SPD a KSČM, ne už ODS?“ dodal Kalousek s tím, že je zvědavý, jak za Klausova slova zareaguje ODS: 

Vstupte do diskuze (212)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama