Filip slovy o roce 1968 šokoval české politiky, zareagoval Babiš i Hrad

Praha – Předseda KSČM Vojtěch Filip se postaral svým rozhovorem pro britský list The Guardian o rozruch doma i v zahraničí. Proti jeho slovům se už ohradila ukrajinská média, kritiku za ně šéf KSČM schytal i o českých politiků.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

Vojtěch Filip

Šéf komunistů hovořil o potlačení pražského jara v roce 1968 a nepřímo obvinil Ukrajince z ozbrojeného vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „Nikdo nenapíše, že celá idea je postavená na protiruském stanovisku. V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci," citoval britský list Filipa.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil okupaci za jednu z největších tragédií bez ohledu na národnost členů politbyra nebo vojáků. "Pro Československo byla okupace v roce 1968 jednou z největších tragédií v historii a je celkem jedno, jaké národnosti byli členové politbyra nebo jednotliví vojáci," uvedl na svém twitteru Babiš.

„Podle komunisty Filipa nemůže Rusko za invazi do Československa v roce 1968, protože Brežněv byl Ukrajinec. Přemýšlím jestli v duchu téhle logiky není na čase vyhlásit Slovensku válku,“ navrhuje ironicky senátor Václav Láska.

V podobném duchu si přisadila i poslankyně Markéta Adamová. „Podle soudruha Filipa Rusové za invazi vojsk v roce 1968 nemůžou, protože Brežněv byl Ukrajinec. Podle této logiky Němci nemůžou za světovou válku, protože Hitler byl Rakušan. Za normalizaci můžou Slováci no a za miliony mrtvých v SSSR může Gruzie, protože se tam narodil Stalin,“ rýpnula si místopředsedkyně TOP 09.

A přidal se i europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. „Rusové za invazi v roce 1968 skutečně nemůžou, můžou za ni bolševici , bez ohledu zda národnosti ruské, ukrajinské či české, pane Filipe,“ vzkázal šéfovi KSČM.

„Překrucování historie vždy bylo a je doménou totalitářů a vůdců antidemokratických sekt. Vojtěch Filip se svými výroky o r. 1968 nepokrytě zařadil mezi ně. Snahou vyvinit Rusko z okupace se zároveň stal pouhou loutkou sílícího stalinistického křídla KSČM,“ tvrdí předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Další poukázali na to, že právě o Filipa a jeho stranu se opřela vláda při hlasování o důvěře. „A takového frajera si hnutí ANO vybralo jako 1. místopředsedu poslanecké sněmovny a vesele s ním vládnou. Raději čestně prohrát než vyhrávat s takovými spoluhráči!“ myslí si lidovec Jan Bartošek.

„Komunisté se nemění - i se svými výmysly, obdivem k Moskvě, bagatelizováním zločinů a falšováním historie, v čemž vždy vynikali. Výročí invaze ze srpna 1968 je příležitostí si připomenout, kdo se díky @AndrejBabis a @jhamacek přiblížil k moci,“ napsal na twitetru předseda ODS Petr Fiala.

„Jasnou odpovědnost za srpen 1968 a následnou okupaci naší země mají komunisté. A je jedno zda byl Brežněv Rus nebo Ukrajinec, je jedno, že se KSČ přejmenovala na KSČM,“ přidal se jeho stranický kolega Zbyněk Stanjura.

A Filipa nešetří ani bývalý prezidentský kandidát a uchazeč o senátorské křeslo Jiří Drahoš. „To, že Rusové nemohou za srpnovou invazi, protože Brežněv byl Ukrajinec, je jako tvrdit, že Němci nezačali druhou světovou válku, protože jistý člověk byl Rakušan. Kam až jsou soudruzi schopni zajít v relativizaci našich dějin?“ podivuje se.

Filip dnes odpoledne ve Sněmovně na dotazy novinářů odpověděl, že řekl pravdu. "Předsednictvo ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu tak bylo složeno. A já jen připomínám, že z historických dokumentů je pravda, že Leonid Iljič Brežněv byl Ukrajinec a hlasoval pro. Zástupce Ruské federace, Ruska, hlasoval proti, zástupce Litvy se zdržel hlasování a ostatní podle národností, včetně těch, kteří byli okolo Leonida Brežněva, kteří byli také Ukrajinci," řekl předseda komunistů.

"Tady se šíří, že jediným, kdo to zavinil, byla Ruská federace. Ale Ruská federace není jediným následníkem Svazu sovětských socialistických republik. Těch bylo 15 a všech 15 na tom má tento podíl," dodal Filip.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Zemana letěli do Lán záchranáři? Ovčáček promluvil

18.12.2018 22:31 Aktualizováno Je prezident Miloš Zeman nemocný? Musel pro něj do Lán letět vrtulník? Mluvčí prezidenta Jiří…

Babiš nařídil úřadům, aby se zbavily mobilů Huawei

18.12.2018 18:51 Některé české státní úřady se zbaví přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE, před kterými varoval…

ANO se zbavuje zodpovědnosti. Zablokovalo sněmovní debatu o kolapsu na D1.

18.12.2018 18:22 Sněmovna se nebude zabývat dopravním kolapsem na dálnici D1 z minulého týdne. Návrh poslanců…

"Nešilhejme na Východ." Senátní výbor ocenil práci BIS, výroky Zemana…

18.12.2018 18:14 Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby (BIS). Shodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama