Vznik Národní sportovní agentury? Vláda je neutrální, Hniličku zaskočil postoj ČSSD

Praha - Poslanci v čele s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou (ANO) navrhla vznik Národní sportovní agentury. Vláda se na svém dnešním zasedání k iniciativě postavila neutrálně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

ministerstvo školství

Nový úřad by měl podle předlohy převzít od ministerstva školství agendu podpory sportu. Vláda je podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) připravena na návrhu dál pracovat.

Na potřebě vzniku agentury se dříve shodli zástupci sportovních svazů s Hniličkou, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i Plagou. Jeho akční plán rozvoje sportu na letošní a příští rok, který ministerstvo představilo v květnu a dnes ho podpořila vláda, počítá s přípravou zákona o agentuře v příštích dvou letech. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020. Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu. 

Plaga novinářům řekl, že by si představoval komplexnější řešení. "Větší problém mám s těmi věcmi, které v tom návrhu zákona nejsou. Já bych si představoval robustnější novelu, která by začala trochu lépe řešit financování," uvedl. Proces přidělování dotací je podle něj zdlouhavý a chtěl by ho zrychlit tak, aby se peníze ke sportovcům dostávaly rychleji.

Hnilička připomínky ministerstev uvítal. "Jsme připraveni zapracovat. Pro mě je nejdůležitější, aby ta agentura, pokud vznikne, byla co nejpropracovanější," řekl novinářům během jednání kabinetu. Zarazil ho přístup ministrů ČSSD, kteří podporovali neutrální stanovisko. "Přestože pod novelou jsou podepsáni někteří místopředsedové ČSSD, která v minulosti měla nepříjemné kauzy v rámci MŠMT v rámci financování sportu," uvedl.

Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm. Babiš už loni ještě jako ministr financí zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží okolo 12 miliard. Sport by se měl podle Plagy vznikem agentury dostat mezi priority. 

Ministerstvu spravedlnosti v novele chybělo bližší zdůvodnění, proč je nezbytné vytvořit nový ústřední orgán státní správy. Řešila se i připomínka, že není vhodné, aby předseda agentury mohl být poslanec či senátor, aby se na něj nevztahoval služební zákon a aby v něm podle navrhovaného složení dozorového orgánu nebyli zástupci sportovní veřejnosti. Výhrady měli ministři i k tomu, že by šéf agentury měl být odměňován jako členové vlády

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Štváče tady nechceme." V Chrudimi se protestovalo proti billboardu SPD

23.09.2018 19:26 Chrudim - Tři desítky lidí se dnes sešly v Chrudimi na happeningu před billboardem SPD Tomia…

Zeman přijal Bannona, lídra ultrapravice a vyhozeného Trumpova stratéga

23.09.2018 18:41 Praha - S českým prezidentem Milošem Zemanem se dnes na zámku v Lánech sešel bývalý poradce…

Zoufalé výstupy Zemana a Babiše? V televizi se strhla hádka kvůli české…

23.09.2018 14:17 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman údajně ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že s nominací…

Komunisté drží Babiše v šachu? Bez nich zřejmě státní rozpočet neprojde

23.09.2018 14:16 Aktualizováno Praha - Vládní koalice se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pokusí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama