Vznik Národní sportovní agentury? Vláda je neutrální, Hniličku zaskočil postoj ČSSD

Praha - Poslanci v čele s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou (ANO) navrhla vznik Národní sportovní agentury. Vláda se na svém dnešním zasedání k iniciativě postavila neutrálně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

ministerstvo školství

Nový úřad by měl podle předlohy převzít od ministerstva školství agendu podpory sportu. Vláda je podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) připravena na návrhu dál pracovat.

Na potřebě vzniku agentury se dříve shodli zástupci sportovních svazů s Hniličkou, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i Plagou. Jeho akční plán rozvoje sportu na letošní a příští rok, který ministerstvo představilo v květnu a dnes ho podpořila vláda, počítá s přípravou zákona o agentuře v příštích dvou letech. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020. Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu. 

Plaga novinářům řekl, že by si představoval komplexnější řešení. "Větší problém mám s těmi věcmi, které v tom návrhu zákona nejsou. Já bych si představoval robustnější novelu, která by začala trochu lépe řešit financování," uvedl. Proces přidělování dotací je podle něj zdlouhavý a chtěl by ho zrychlit tak, aby se peníze ke sportovcům dostávaly rychleji.

Hnilička připomínky ministerstev uvítal. "Jsme připraveni zapracovat. Pro mě je nejdůležitější, aby ta agentura, pokud vznikne, byla co nejpropracovanější," řekl novinářům během jednání kabinetu. Zarazil ho přístup ministrů ČSSD, kteří podporovali neutrální stanovisko. "Přestože pod novelou jsou podepsáni někteří místopředsedové ČSSD, která v minulosti měla nepříjemné kauzy v rámci MŠMT v rámci financování sportu," uvedl.

Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm. Babiš už loni ještě jako ministr financí zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží okolo 12 miliard. Sport by se měl podle Plagy vznikem agentury dostat mezi priority. 

Ministerstvu spravedlnosti v novele chybělo bližší zdůvodnění, proč je nezbytné vytvořit nový ústřední orgán státní správy. Řešila se i připomínka, že není vhodné, aby předseda agentury mohl být poslanec či senátor, aby se na něj nevztahoval služební zákon a aby v něm podle navrhovaného složení dozorového orgánu nebyli zástupci sportovní veřejnosti. Výhrady měli ministři i k tomu, že by šéf agentury měl být odměňován jako členové vlády

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaromír Soukup na Hrad? Mediální magnát si brousí zuby na prezidentské…

17.01.2019 14:05 Podnikatel, moderátor a majitel stanice Barrandov Jaromír Soukup oznámil, že zakládá politické…

Noční můra ČSSD ožívá: Spor o 338 milionů povedou děti zemřelého Altnera

17.01.2019 13:49 Aktualizováno O peníze v kauze Lidový dům se mohou podle rozhodnutí Okresního soudu pro Prahu-východ z konce…

Češi příliš neznají své europoslance. Nejhorší hodnocení mají Poche a…

17.01.2019 13:02 Čeští poslanci působící v Evropském parlamentu jsou pro občany ČR podle průzkumu agentury STEM málo…

ČR urychleně přijme zákon o brexitu, žádná strana ho nechce vetovat

17.01.2019 12:44 Žádná ze sněmovních stran se nechystá vetovat zrychlené projednání zákona, který by upravil práva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama