Do Senátu by pronikla šedá myš. ČSSD, KDU-ČSL a ODS nechtějí změnu volebního systému

Praha - Senátorské kluby ČSSD, KDU-ČSL a ODS se staví negativně k návrhu na změnu voleb do Senátu. Prý hrozí, že by mohl být zvolen senátor, který by nezastupoval preference většiny voličů v daném obvodě. Senát o záležitosti rozhodne až na příští schůzi.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Milan Štěch, předseda Senátu ČR

Změna volebního systému by nahradila dvoukolový způsob voleb do horní komory jednokolovým podle australského vzoru. Nově by kandidáti na senátory už nebyli každý na samostatném volebním lístku, ale figurovali by na společném hlasovacím lístku. Každý volič by pak měl očíslováním určit jejich pořadí podle svých sympatií. Povinně by měl označit nejméně tři adepty, jinak by byl jeho hlas neplatný. Právě to oponenti návrhu také vytýkali.

Pokud by některý z kandidátů dostal nadpoloviční většinu prvních pořadí, byl by zvolen. V opačném případě by se mezi úspěšnější kandidáty přerozdělovaly hlasy odevzdané nejméně úspěšnému adeptovi, a to podle pořadí, jak se úspěšnější uchazeči na hlasovacích lístcích umístili. Nejvíce by takto dodatečně získal ten kandidát, kterého by voliči nejméně úspěšného kandidáta zařadili nejčastěji na druhé místo.

Navrhovaný systém hlasování nabízí podle předkladatelů reprezentativnější výsledky než prostý jednokolový většinový systém podle britského vzoru, který se zamlouvá předsedovi vlády a ANO Andreji Babišovi. 

"Ten australský model je poměrně komplikovaný, a to potvrzuje i to, že se jinde ve světě dále neuplatnil," řekl dnes novinářům předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), podle něhož je klub sociálních demokratů k návrhu svého člena Jiřího Dienstbiera skeptický.

"Mnozí z nás tam vidíme riziko, že ve Sněmovně bude u některých politických subjektů snaha udělat z toho jednokolové volby systémem vítěz bere všechno. To je podle mě naprosto nepřijatelné, protože senátor by měl reprezentovat za svůj obvod nějaký většinový názor, být přijatelný pro většinu," varoval Štěch také před možnými dalšími dopady přechodu od dvoukolového na jednokolový model voleb.

Vstřícně se původně k Dienstbierovu návrhu stavěli lidovci, nyní ale podle předsedy svého senátorského klubu Jiřího Šilara změnili názor. Proti návrhu jsou také občanští demokraté. "Návrh může způsobit, že do Senátu může být zvolena šedá myš, která nikomu nevadí. To by nebylo Senátu ku prospěchu," řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. Podle něj by se mohlo stát, že se do horní komory dostane kandidát, kterého jen minimum voličů označí za první volbu.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama