Zeman nepronese projev k 21. srpnu? Ovčáčkovo vyjádření vyvolalo drsné reakce, Pospíšil poslal otevřený dopis

Praha - Prezident Miloš Zeman nepronese žádný projev u příležitosti 50. výročí 21. srpna. Uvedlo to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zpráva vyvolala

Přidejte svůj názor 163 komentářů

Miloš Zeman

Ovčáček oznámil, že Zeman s žádným projevem u příležitosti 50. výročí 21. srpna nevystoupí. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,“ uvedl mluvčí Hradu na twitteru.

„Okupace byla zločin. Názor pana prezidenta je od roku 1968 stejný. Buďme šťastni, že dnes tuto pravdu můžeme svobodně říkat a nejsme za to postihováni profesní likvidací, jako se stalo Miloši Zemanovi v úvodu normalizace právě pro jeho odpor k okupaci Československa,“ uvedl také Ovčáček.

Tato slova mnohé zaskočila. „Tak pan prezident prý k výročí okupace 68 bude mlčet. Tomu říkám slovo do pranice. Nevím, co je horší: když mluví a neví, jak zastavit? Nebo když se nyní promlčí výročím, které budeme připomínat jaksi...ehm...bez něj?“ zajímá Zemanova někdejšího soupeře z prezidentské volby Pavla Fischera.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dnes kvůli projevu poslal Zemanovi otevřený dopis. „Toto prohlášení mne nemile překvapilo. Není možné, aby prezident republiky ignoroval tak významné výročí v historii České republiky a nezúčastnil se ani jedné z oficiálních vzpomínkových akcí, které se budou tento den konat. Je to neúcta ke všem lidem, jejichž životy byly poznamenány událostmi 21. srpna 1968,“ uvedl Pospíšil.

„Vyzývám Vás, abyste nezanedbal své ústavní povinnosti a důstojně připomenul událost, která měla za následek nejen stovky mrtvých v průběhu sovětské invaze, ale i více než sto tisíc emigrantů, kteří utekli z Československa do konce roku 1969, a dále i stovky tisíc lidí, kteří byli vyhozeni z práce nebo jim bylo zakázáno studium, protože odmítli podepsat souhlas se sovětskou okupací," píše Pospíšil 

„Bez ohledu na Vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila. Vy se už několik let odmítáte veřejně účastnit jak pietních aktů za mrtvé, tak i oficiálních akcí, na kterých si lidé invazi vojsk Varšavské smlouvy připomínají," dodal s tím, že Zemana zve na pietní akci v Muzeu Kampa. 

„Miloš Zeman projevil svou statečnost už v roce 1968. Když vstoupil do KSČ,“ rýpnul si jeden z nejznámějších českých handicapovaných sportovců, plavec Jan Povýšil.

Zpráva zaujala také české komentátory. „Miloš Zeman nechystá 21. srpna k 50.výročí okupace Československa žádný projev. Nelze mu upřít jistou zvrácenou konzistenci. Často propásne příležitost mlčet, nyní propásne příležitost promluvit. Ale vlastně ne zcela. Neprojev je v tomto případě naprosto jednoznačný projev,“ poznamenal Petr Honzejk.

„Zeman podle Ovčáčka nebude pronášet projev k výročí sovětské okupace. Prý už svůj odvážný prý pronesl na začátku normalizace, kdy okupaci odmítl. Je to od MZ vlastně zásadové: kdyby promluvil, neodolal by znovu urazit Dubčeka a spol., co se "podělali hrůzou". To MZ nikdy,“ přidal se komentátor Jiří Pehe.

Vstupte do diskuze (163)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama