Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To jsme to dopracovali, zuří Ovčáček

Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese projev u příležitosti 50. výročí 21. srpna 1968. Následně se strhla vlna kritiky ze stran politiků i komentátorů. Někteří se dokonce obávají, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Těm všem teď mluvčí Zemana poslal vzkaz.

Miloš Zeman odvolil

„Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,“ oznámil na sociálních sítích Ovčáček.

„Nadcházející výročí 21. srpna 1968 nám připomíná, že boj za svobodu nikdy nekončí. Před svobodomyslnými občany stojí aktuální výzva k boji s narůstající tendencí omezovat svobodnou diskusi, s pokusy nenávistně ostrakizovat “nesprávné” názory a s novodobým kádrováctvím,“ dodal.

Politici, především ti opoziční, se do Zemana začali ihned navážet. „Mlčení prezidenta kdykoliv je pro všechny myslím spíše pozitivní zprávou. Za skupinu Hrad a spol. k výročí srpna 1968 již v uplynulých dnech beztak dost řekl Vojtěch Filip,“ poznamenala poslankyně ODS Jana Černochová.

„Po včerejším komunistickém pokusu přepsat historii tu máme vyjádření Miloše Zemana, že se hodlá celým výročím promlčet. Považuji to za jeho morální selhání. K výročí jedné z nejtragičtějších událostí naší moderní historie by se měl prezident jednoznačně vyjádřit!“ přidal se Zemanův někdejší soupeř ve druhém kole prezidentské volby Jiří Drahoš.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dokonce Zemanovi zaslal otevřený dopis, ve kterém jej vyzval, aby projev přednesl. „Věřím, že svůj postoj přehodnotí. Slušelo by se to z úcty k lidem poznamenaných okupací. Pozval jsem proto pana prezidenta na pietní akci v Museu Kampa. Snad přijde..“ napsal na twitteru.

„Nepředpokládám, že tato výzva dopadne na úrodnou půdu, ono je možné, že se Zeman vyjadřovat k tomuto tématu nemůže. Prezident by ale měl plnit povinnosti vyplývající z úřadu a my mu chceme dát tu příležitost,“ přidala se místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Ovčáček ale dal jasně najevo, že TOP 09 neuspěje. „To je přesně ono, co se mi bytostně příčí. Zneužití výročí okupace k politikaření a volební kampani. Navíc je to odporné a nehorázné svinstvo. TOP 09 se sprostě otírá o člověka, který byl vyhozen z práce pro nesouhlas s okupací,“ postěžoval si Ovčáček.

„Milý pane Ovčáčku, vy nevíte, kolik nás bylo vyhozeno z práce pro nesouhlas s okupací. Rozdíl je v tom, že jsme se dnes nezk*rvili jako Zeman," obratem zareagoval europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. 

Objevily se i spekulace, že Zeman nezvládá vykonávat post prezidenta. „Existují 3 možnosti: nikdo prezidenta nikam nezve, svoji roli nezvládá nebo obě varianty dohromady. Na druhou stranu, pokud bych měl být zcela upřímný, jsem vlastně rád, že současný prezident nikam moc nejezdí, té ostudy bylo už celkem dost, myslím,“ napsal na twitteru místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

A přidali se i další. „Pokud je prezident nebo jakýkoliv jiný politik ve stavu, že není schopen vykonávat svůj úřad, měl by ho opustit,“ myslí si lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ovčáček je ale na twitteru tvrdě kritizoval a uvedl, že šíří dezinformace. „To jsme to dopracovali. U příležitosti 50. výročí 21.8.1968 se horečně derou dopředu jedinci, kteří odsuzují Miloše Zemana úplně stejně jako normalizační komunisté, kteří ho vyhodili z práce kvůli nesouhlasu s okupací. A pak ho z práce vyhodili ještě dvakrát, v roce 1984 a 1989,“ rve se za prezidenta jeho mluvčí.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

SPD může navrhnout svého kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:29 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

Okamura dál povede SPD. Na sjezdu kritizoval rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Kalousek zvažuje kandidaturu na Hrad. Druhého Havla nemáme, říká

04.12.2021 16:28 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Vláda by měla v na pondělním jednání řešit investiční pobídky za stovky…

04.12.2021 13:44 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Opozice v Praze kritizuje nepořádek kolem popelnic na tříděný odpad

04.12.2021 11:59 Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za to, že kolem popelnic na…

Vláda asi odmítne další návrh SPD, tentokrát zákaz zahalování obličeje

04.12.2021 09:49 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům, radí i ohledně…

03.12.2021 22:00 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Kulhánek se má stát velvyslancem při OSN, Jindrák na Slovensku, píše server

03.12.2021 18:01 Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi v uplynulých dnech schválila některé nové velvyslance. Ředitel…

Polsko souhlasí s českou pomocí na běloruských hranicích

03.12.2021 16:40 Aktualizováno Polsko souhlasí s českou pomocí na běloruských hranicích, sdělilo dnes ČTK české ministerstvo…

Státní zástupce napadnul rozhodnutí ministerstva, podle kterého Mynář…

03.12.2021 14:56 Aktualizováno Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého…

Související:

Právě se děje

reklama