Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To jsme to dopracovali, zuří Ovčáček

Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese projev u příležitosti 50. výročí 21. srpna 1968. Následně se strhla vlna kritiky ze stran politiků i komentátorů. Někteří se dokonce obávají, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Těm všem teď mluvčí Zemana poslal vzkaz.

Přidejte svůj názor 648 komentářů

Miloš Zeman odvolil

„Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,“ oznámil na sociálních sítích Ovčáček.

„Nadcházející výročí 21. srpna 1968 nám připomíná, že boj za svobodu nikdy nekončí. Před svobodomyslnými občany stojí aktuální výzva k boji s narůstající tendencí omezovat svobodnou diskusi, s pokusy nenávistně ostrakizovat “nesprávné” názory a s novodobým kádrováctvím,“ dodal.

Politici, především ti opoziční, se do Zemana začali ihned navážet. „Mlčení prezidenta kdykoliv je pro všechny myslím spíše pozitivní zprávou. Za skupinu Hrad a spol. k výročí srpna 1968 již v uplynulých dnech beztak dost řekl Vojtěch Filip,“ poznamenala poslankyně ODS Jana Černochová.

„Po včerejším komunistickém pokusu přepsat historii tu máme vyjádření Miloše Zemana, že se hodlá celým výročím promlčet. Považuji to za jeho morální selhání. K výročí jedné z nejtragičtějších událostí naší moderní historie by se měl prezident jednoznačně vyjádřit!“ přidal se Zemanův někdejší soupeř ve druhém kole prezidentské volby Jiří Drahoš.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dokonce Zemanovi zaslal otevřený dopis, ve kterém jej vyzval, aby projev přednesl. „Věřím, že svůj postoj přehodnotí. Slušelo by se to z úcty k lidem poznamenaných okupací. Pozval jsem proto pana prezidenta na pietní akci v Museu Kampa. Snad přijde..“ napsal na twitteru.

„Nepředpokládám, že tato výzva dopadne na úrodnou půdu, ono je možné, že se Zeman vyjadřovat k tomuto tématu nemůže. Prezident by ale měl plnit povinnosti vyplývající z úřadu a my mu chceme dát tu příležitost,“ přidala se místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Ovčáček ale dal jasně najevo, že TOP 09 neuspěje. „To je přesně ono, co se mi bytostně příčí. Zneužití výročí okupace k politikaření a volební kampani. Navíc je to odporné a nehorázné svinstvo. TOP 09 se sprostě otírá o člověka, který byl vyhozen z práce pro nesouhlas s okupací,“ postěžoval si Ovčáček.

„Milý pane Ovčáčku, vy nevíte, kolik nás bylo vyhozeno z práce pro nesouhlas s okupací. Rozdíl je v tom, že jsme se dnes nezk*rvili jako Zeman," obratem zareagoval europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. 

Objevily se i spekulace, že Zeman nezvládá vykonávat post prezidenta. „Existují 3 možnosti: nikdo prezidenta nikam nezve, svoji roli nezvládá nebo obě varianty dohromady. Na druhou stranu, pokud bych měl být zcela upřímný, jsem vlastně rád, že současný prezident nikam moc nejezdí, té ostudy bylo už celkem dost, myslím,“ napsal na twitteru místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

A přidali se i další. „Pokud je prezident nebo jakýkoliv jiný politik ve stavu, že není schopen vykonávat svůj úřad, měl by ho opustit,“ myslí si lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Ovčáček je ale na twitteru tvrdě kritizoval a uvedl, že šíří dezinformace. „To jsme to dopracovali. U příležitosti 50. výročí 21.8.1968 se horečně derou dopředu jedinci, kteří odsuzují Miloše Zemana úplně stejně jako normalizační komunisté, kteří ho vyhodili z práce kvůli nesouhlasu s okupací. A pak ho z práce vyhodili ještě dvakrát, v roce 1984 a 1989,“ rve se za prezidenta jeho mluvčí.

Vstupte do diskuze (648)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Zemana letěli do Lán záchranáři? Ovčáček promluvil

18.12.2018 22:31 Aktualizováno Je prezident Miloš Zeman nemocný? Musel pro něj do Lán letět vrtulník? Mluvčí prezidenta Jiří…

Babiš nařídil úřadům, aby se zbavily mobilů Huawei

18.12.2018 18:51 Některé české státní úřady se zbaví přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE, před kterými varoval…

ANO se zbavuje zodpovědnosti. Zablokovalo sněmovní debatu o kolapsu na D1.

18.12.2018 18:22 Sněmovna se nebude zabývat dopravním kolapsem na dálnici D1 z minulého týdne. Návrh poslanců…

"Nešilhejme na Východ." Senátní výbor ocenil práci BIS, výroky Zemana…

18.12.2018 18:14 Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby (BIS). Shodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama