A to se Zeman neúčastní ani oslav stého výročí založení Československa?

KOMENTÁŘ - Prezident Miloš Zeman se ústy svého mluvčího vyjádřil, že k 50. výročí okupace Československa sovětskými vojsky žádný projev neplánuje. Nezúčastní se ani pietního aktu. Slovenský prezident Andrej Kiska nejspíš vystoupí v televizi RTVS a ve veřejnoprávním rozhlase.

Přidejte svůj názor 190 komentářů

Miloš Zeman po vítězství ve volbách v roce 2018!

Vyjádření hradního mluvčího Ovčáčka zní jasně: prezident již vše řekl. Není tedy potřeba, aby se dále vyjadřoval. Mluvčí také uvedl své přesvědčení, že ku příležitosti výročí zazní tisíce neupřímných proslovů. Toto přesvědčení nijak nerozvedl, ani nekonkretizoval.

Můžeme polemizovat o tom, zda by v podobném duchu nebylo pádné, aby se prezident neúčastnil ani oslav stého výročí založení Československa, protože lze předpokládat, že k jeho založení se také již dříve vyjádřil a není tedy nutné, aby oslavy doplňoval, slovy svého mluvčího, o další neupřímný projev. Nic naplat, že obě události si jeho účast vyžadují nejen z formálních důvodů, ale i jednoduše proto, že právě rok 1968 je jedním ze zlomových roků československé historie.

I když kritici Miloše Zemana často uvádějí, že se jeho výroky a chování neshodují s chováním prezidenta, tak prezidentem stále je. Mohl minimálně připomenout stovky obětí okupace: mezi prvními byl například Petr Fridrich, zaměstnanec ústecké chemičky, který se snažil zastavit sovětské tanky, ale o pás jednoho z nich se zachytil a následným zraněním podlehl. Nebo Václav Baloun, který byl později 11. září zastřelen sovětským strážním u svého rodiště Haklových Dvorů. V Košicích zastřelili sovětští okupanti hned první den šest lidí.

Tato událost tak mohla být příležitostí nejen pro připomenutí obětí, popřípadě krátkého sjednocení v současné době relativně roztříštěné české společnosti, ale v první řadě pro zklidnění dohadů o často až příliš proruských postojích Miloše Zemana. Jak sice tento týden pro The Guradian chaoticky uváděl předseda komunistů Vojtěch Filip, že Rusko a Sovětský svaz jsou dvě odlišné země (ve stejné logice by se i Češi museli distancovat od historie Československa), tak je jasné, že Rusko z této rovnice prostě nelze vynechat. Konec konců byl to právě Vladimír Putin, kdo pro ruskou agenturu TASS letos pronesl, že pokud by mohl zvrátit kolaps SSSR, tak by to udělal.

Andrej Kiska tedy názor českého prezidenta nesdílí. Můžeme tak najít záplatu alespoň na Slovensku, jehož prezident své povinnosti neignoruje. Je až nepochopitelné, že se Miloš Zeman chystá výročí půl století od sovětské okupace ignorovat. Příležitost na míru pro prezidenta ostudně promarněná.

Vstupte do diskuze (190)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šojdrová má pro Babiše konkrétní plán přijetí sirotků

19.09.2018 18:10 Praha - Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) navrhne na páteční schůzce premiérovi Andreji…

Okamura zkouší, kam až může zajít? Kvůli billboardu SPD je dusno

19.09.2018 17:03 Chrudim - SPD Tomia Okamury odmítla odstranit v Chrudimi billboard s nápisem Ne politickým…

Sněmovna burácí kvůli syrským sirotkům. Okamura odhalil, o co Šojdrové jde

19.09.2018 16:53 Praha - Sněmovna by měla podle TOP 09 apelovat na vládu, aby Česko přijalo pět desítek syrských…

Pakty o uprchlících? Prý ohrožují Česko. Debata ve Sněmovně začala zostra

19.09.2018 15:57 Praha - Globální pakty o uprchlících a o migraci nejsou právně závazné ani vymahatelné, řekl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama