A to se Zeman neúčastní ani oslav stého výročí založení Československa?

KOMENTÁŘ - Prezident Miloš Zeman se ústy svého mluvčího vyjádřil, že k 50. výročí okupace Československa sovětskými vojsky žádný projev neplánuje. Nezúčastní se ani pietního aktu. Slovenský prezident Andrej Kiska nejspíš vystoupí v televizi RTVS a ve veřejnoprávním rozhlase.

Přidejte svůj názor 190 komentářů

Miloš Zeman po vítězství ve volbách v roce 2018!

Vyjádření hradního mluvčího Ovčáčka zní jasně: prezident již vše řekl. Není tedy potřeba, aby se dále vyjadřoval. Mluvčí také uvedl své přesvědčení, že ku příležitosti výročí zazní tisíce neupřímných proslovů. Toto přesvědčení nijak nerozvedl, ani nekonkretizoval.

Můžeme polemizovat o tom, zda by v podobném duchu nebylo pádné, aby se prezident neúčastnil ani oslav stého výročí založení Československa, protože lze předpokládat, že k jeho založení se také již dříve vyjádřil a není tedy nutné, aby oslavy doplňoval, slovy svého mluvčího, o další neupřímný projev. Nic naplat, že obě události si jeho účast vyžadují nejen z formálních důvodů, ale i jednoduše proto, že právě rok 1968 je jedním ze zlomových roků československé historie.

I když kritici Miloše Zemana často uvádějí, že se jeho výroky a chování neshodují s chováním prezidenta, tak prezidentem stále je. Mohl minimálně připomenout stovky obětí okupace: mezi prvními byl například Petr Fridrich, zaměstnanec ústecké chemičky, který se snažil zastavit sovětské tanky, ale o pás jednoho z nich se zachytil a následným zraněním podlehl. Nebo Václav Baloun, který byl později 11. září zastřelen sovětským strážním u svého rodiště Haklových Dvorů. V Košicích zastřelili sovětští okupanti hned první den šest lidí.

Tato událost tak mohla být příležitostí nejen pro připomenutí obětí, popřípadě krátkého sjednocení v současné době relativně roztříštěné české společnosti, ale v první řadě pro zklidnění dohadů o často až příliš proruských postojích Miloše Zemana. Jak sice tento týden pro The Guradian chaoticky uváděl předseda komunistů Vojtěch Filip, že Rusko a Sovětský svaz jsou dvě odlišné země (ve stejné logice by se i Češi museli distancovat od historie Československa), tak je jasné, že Rusko z této rovnice prostě nelze vynechat. Konec konců byl to právě Vladimír Putin, kdo pro ruskou agenturu TASS letos pronesl, že pokud by mohl zvrátit kolaps SSSR, tak by to udělal.

Andrej Kiska tedy názor českého prezidenta nesdílí. Můžeme tak najít záplatu alespoň na Slovensku, jehož prezident své povinnosti neignoruje. Je až nepochopitelné, že se Miloš Zeman chystá výročí půl století od sovětské okupace ignorovat. Příležitost na míru pro prezidenta ostudně promarněná.

Vstupte do diskuze (190)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama