Čeští politici oceňují Annana jako humanistu
Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí, bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan, jenž dnes zemřel ve věku 80 let.
doporučujeme
Jak se žije v KLDR? Koupíte si mobil i západní zboží, místní platí kartou
Farmářka spadla do výběhu s prasaty. Ta ji zaživa sežrala
Na dálnici vjelo další auto do protisměru. Způsobilo vážnou nehodu
Kolik musíte vydělávat, abyste se v důchodu měli dobře? Částku, na kterou většina nedosáhne
Odpůrci očkování: Vakcíny obsahují výkaly, vyvolávají autismus. U Jílkové to vřelo kvůli spalničkám
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchodci si příští rok polepší. Ministerstvo opět navrhne zvýšení penzí
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
Jeho moudrost a boj za mír zůstávají inspirací v těchto bouřlivých časech mezinárodní politiky, uvedl Hamáček na twitteru. Za výraznou osobnost považuje Ananna také bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL).
Svoboda za svého ministerského působení zažil ghanského politika v čele světové organizace, kterou vedl v letech 1997 až 2006. "Patřil mezi ty generální tajemníky OSN, které byli osobnostmi. Nepatřil mezi úředníky, kteří stanuli v čele OSN jen proto, že to vyšlo," řekl dnes Svoboda ČTK. Annan se podle něj zasloužil o kulturní a náboženský dialog ve světě, zmínil i jeho plán pro sjednocení Kypru. "I když tento jeho návrh bohužel selhal, byl to poslední ústavně reálný návrh," dodal exministr.
Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák poznamenal, že měl čest setkat se s Kofi Annanem několikrát, a to jako velvyslanec i náměstek ministra zahraničí. "Vždy na mě dělal dojem skvělého, charismatického lídra," napsal bývalý diplomat a současný spolupracovník prezidenta Miloše Zemana.
Kofi Annan byl prvním Afričanem tmavé pleti, který stanul v čele OSN. V roce 2001 obdržel Nobelovu cenu za mír za "práci za lépe organizovaný a mírovější svět" a o dva roky později Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.
Během své mise v čele OSN se Annan, který byl pokládán za tolerantního a čestného člověka s velkým osobním kouzlem, snažil reformovat příliš byrokratické struktury OSN, bojoval proti viru HIV zejména v Africe a zřídil dobrovolnou iniciativu Global Compact, jejímž cílem je rozvíjet adekvátní praktiky v podnikání a sdílení nových zkušeností v oblasti lidských práv, práce a životního prostředí.
Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…
15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…
Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…
15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…
Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…
15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…
Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky
14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…