Pietní akt se změnil v demonstraci proti Babišovi. Bureš ven, křičeli lidé

Praha - Pietní akt za oběti okupace začal v 11:00 u budovy Českého rozhlasu. Účastnil se ho premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch, předseda Sněmovny Radek Vondráček a primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Akt se po vystoupení politiků změnil v demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi. Sám politik chování lidí odmítl komentovat a agresivní hesla zcela ignoroval.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Pietní akt k 50. výročí od okupace v srpnu roku 1968

„Myslím, že polovina dnešní vlády včetně premiéra Babiše na této akci nemají co dělat,“ řekla účastnice pietního aktu serveru EuroZprávy.cz u budovy Českého rozhlasu, kde protestující původně blokovali celou ulici. Lidé ze začátku nechtěli uvolnit prostor, samotný akt začal s mírným zpožděním.

Se svými plakáty zde přišli účastníci, aby vyjádřili protest proti Andreji Babišovi. „Agente Bureši, neposkvrňujte památku padlých,“ říká nadpis na transparentu. Nenávistná hesla vyrušovala předpřipravené politické vystoupení během celé akce.

Jelikož odpor obyvatelstva se v první dny okupace soustředil především na Vinohradskou třídu přímo u Českého rozhlasu, dnes má tato čtvrť výrazný symbolický charakter pro události roku 1968. „Okupaci si moc nepamatuji, tou dobou mi bylo okolo 6 let,“ řekl Jozef Pospíšil, který se zúčastnil pietního aktu. „S rodinou jsme bydleli v Praze, byli jsme součástí takzvané dělnické třídy. Pamatuji si pouze to, že celá společnost se na tyto události dívala s jakousi hrůzou v očích. Nejhorší na tom bylo to, že zbytek světa byl v podstatě vůči nám zcela pasivní,“ doplnil.

Stovky přítomných reagovaly potleskem na přítomnost některých jiných politiků či organizací, zmínky o Babišovi a jeho vládním hnutí ANO doprovázel  pískot. „StBák. Bureš ven,“ křičeli lidé. Předseda Sněmovny Radek Vondráček si následně postěžoval, že si lidé pletou pietu s demonstrací. Předseda dolní komory mluvil o tom, že okupace před 50 lety zničila naděje Československa na svobodu. Dodal, že hodnoty jako svoboda a demokracie, je třeba vždy bránit.


Když přišla řada na premiéra Babiše, který se objevil za doprovodu ochranky, lidé začali pískat a křičet "hanba", "táhni domů" a "estébáku ven". Pracovníci Českého rozhlasu několikrát upozorňovali na to, že pískot a řev kazí pamětníkům pietu.  

Na budově Českého rozhlasu byla odhalena nová pamětní deska, která připomíná oběti střetů na Vinohradské třídě. Celkově během pobytu okupačních vojsk v Československu zemřelo přes 400 lidí.

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama