Bezpečnostní výbor jedná o novém šéfovi GIBS, Černochová se střetla s Babišem

Praha - Bezpečnostní výbor Sněmovny dnes projednává návrh vlády, aby se novým šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stal šéf Okresního státního zastupitelství v Lounech Radim Dragoun.

Jana Černochová na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Poslanci během dne jednání na hodinu půl přerušili a odebrali se na plénum Sněmovny k debatě o platech politiků a obětech invaze vojsk Varšavské smlouvy srpnu 1968 do Československa. Pak výbor znovu zasedl.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) kritizovala, že poslanci se nedozvěděli ani jména všech 12 kandidátů, kteří o místo šéfa GIBS usilovali. Přítomná pracovnice úřadu vlády to zdůvodnila předpisy o ochraně osobních údajů. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za logické. "Kdo prohrál a pracuje v nějaké instituci, tak asi nechce dát veřejnosti na známost, že se přihlásil," uvedl. Podle Černochové by poslanci na jména měli mít nárok. "Pokud se přeci někdo transparentně hlásí do výběrového řízení, jak může říct, že nechce, aby jeho jméno podléhalo veřejné kontrole? My jsme tady poslanci Parlamentu ČR, jsme tady od toho, abychom kontrolovali vládu, a máme právo ty informace mít," řekla.

Babiš odmítl i to, že by zasahoval do výběru členů komise či ovlivňoval, koho komise do čela GIBS doporučí. "Neznám ta jména, neřešil jsem to," uvedl. Složení komise podle něj navrhli vládní úředníci. Premiér trval na tom, že výběr šéfa GIBS se uskutečnil poprvé transparentně, předchozí ředitele podle něj vybrali postupně bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dragoun poslancům v úvodu jednání představil svůj životopis i vizi práce. "Pokud bych se stal ředitelem, zamýšlel bych se nad strukturou a vedením úřadu," řekl. Řešit chce budoucnost specializovaných pracovišť, tok informací či zatížení jednotlivých pracovišť. Zvýšit by chtěl důvěru mezi GIBS a státními zastupitelstvími.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátoři STAN chtějí vyšší náhradu pro obce a kraje

26.10.2020 10:57 Senátoři STAN chtějí zvýšit jednorázový příspěvek, který by měl stát vyplatit obcím a krajům jako…

Chyby v účetní závěrce MMR za rok 2018 přesáhly pět miliard, zjistil NKÚ

26.10.2020 09:40 Chyby v účetní závěrce ministerstva pro místní rozvoj (MMR) za rok 2018 přesáhly pět miliard korun.…

Zeman si chtěl řádem vykoupit svědomí, říká Kuberová. Na vyšetření tátovy…

26.10.2020 09:10 ROZHOVOR – Občas měla oči plné slz, někdy se jí dojetím zlomil hlas. Když Věře Kuberové, vdově po…

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama