Bezpečnostní výbor jedná o novém šéfovi GIBS, Černochová se střetla s Babišem

Praha - Bezpečnostní výbor Sněmovny dnes projednává návrh vlády, aby se novým šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stal šéf Okresního státního zastupitelství v Lounech Radim Dragoun.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jana Černochová na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Poslanci během dne jednání na hodinu půl přerušili a odebrali se na plénum Sněmovny k debatě o platech politiků a obětech invaze vojsk Varšavské smlouvy srpnu 1968 do Československa. Pak výbor znovu zasedl.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) kritizovala, že poslanci se nedozvěděli ani jména všech 12 kandidátů, kteří o místo šéfa GIBS usilovali. Přítomná pracovnice úřadu vlády to zdůvodnila předpisy o ochraně osobních údajů. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za logické. "Kdo prohrál a pracuje v nějaké instituci, tak asi nechce dát veřejnosti na známost, že se přihlásil," uvedl. Podle Černochové by poslanci na jména měli mít nárok. "Pokud se přeci někdo transparentně hlásí do výběrového řízení, jak může říct, že nechce, aby jeho jméno podléhalo veřejné kontrole? My jsme tady poslanci Parlamentu ČR, jsme tady od toho, abychom kontrolovali vládu, a máme právo ty informace mít," řekla.

Babiš odmítl i to, že by zasahoval do výběru členů komise či ovlivňoval, koho komise do čela GIBS doporučí. "Neznám ta jména, neřešil jsem to," uvedl. Složení komise podle něj navrhli vládní úředníci. Premiér trval na tom, že výběr šéfa GIBS se uskutečnil poprvé transparentně, předchozí ředitele podle něj vybrali postupně bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Dragoun poslancům v úvodu jednání představil svůj životopis i vizi práce. "Pokud bych se stal ředitelem, zamýšlel bych se nad strukturou a vedením úřadu," řekl. Řešit chce budoucnost specializovaných pracovišť, tok informací či zatížení jednotlivých pracovišť. Zvýšit by chtěl důvěru mezi GIBS a státními zastupitelstvími.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 22:58 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

14.12.2019 14:41 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Návrat exministra Ludvíka? ČSSD ho posílá do boje o Senát

14.12.2019 09:27 ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama