Směrnice EU omezí internet? Piráti svolali protestní happening, Unie vydavatelů se ohradila

Praha - Na happening Pirátů proti evropské směrnici o autorském právu dorazilo na Palackého náměstí v Praze zhruba sto lidí. Europarlament by měl nařízení projednávat zhruba v polovině září.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Česká pirátská strana

Podle Pirátů by mohly některé články směrnice vést k cenzuře nebo k omezení používání informačních zdrojů ke vzdělávání mimo školní zařízení. 

Článek 11 doporučuje členským státům EU zavést daň z odkazu, který vydavatelům umožní vyžadovat poplatek za pouhý odkaz nebo náhled na článek. "Článek 11 má zajistit to, aby platformy typu Google News, Facebook, Wikipedie, Twitter nebo i český Seznam přinášející odkazy s náhledy článků platily vydavatelům poplatek," řekl dnes na happeningu poslanec Tomáš Martínek (Piráti). Podle něj by se však nejspíš snížil zisk samotných vydavatelství, pokud by se tyto velké platformy rozhodly odkazy například na zpravodajské servery nezveřejňovat.

Podle předsedy strany Ivana Bartoše jde hlavně o obchodní spor. "Mrzí mne, když obchodní modely a snaha vydělat se přenášejí do zákonů," dodal.

Unie vydavatelů uvedla, že Piráti zvedají hlasy proti zlepšení autorské ochrany interpretů, skladatelů, producentů filmového nebo televizního obsahu, ale také proti všem vydavatelům a nakladatelům. "Vědomě tak nadále podporují zájmy technologických gigantů - společností Google, Facebook a dalších digitálních platforem," napsala unie v tiskové zprávě.

Článek 13 pak podle Pirátů představuje ještě větší riziko a nutí poskytovatele služeb, jako je Google nebo různá diskusní fóra, kam lze ukládat data, k aktivní kontrole souborů oproti centrální databázi autorských děl. Tento požadavek podle nich v podstatě předpokládá zavedení automatizovaných filtrů, které si malé firmy nebudou moci dovolit zprovoznit. Výklad navrhované směrnice Piráty a dalšími kritiky je podle výkonného ředitele Unie vydavatelů Václava Macha nepravdivý. Reforma podle něj usiluje o nastolení rovnováhy mezi zájmy všech stran zapojených do hodnotového řetězce na internetu.

"Práva jsou dnes neustále porušována, hlavně společnostmi jako je Google nebo Facebook. Věříme tomu, že žurnalisté potřebují podobnou ochranu jako například hudebníci. A také si zaslouží kompenzaci za taková porušování práv," uvedli vydavatelé v dopise, pod kterým je podepsaná ředitelka Czech News Center Libuše Šmuclerová, šéf vydavatelství Economia Roman Latuske, Petr Marek z Vltava Labe Media a dalších 13 lidí.

Naopak podle Seznam.cz je ochrana autorských práv už teď dostatečná, i když vymáhání práva častokrát pokulhává. "Článek 11 je hrozbou především pro uživatele a čtenáře, kteří by se po jeho přijetí ve verzi schválené právním výborem Evropského parlamentu nedostali k tak široké paletě zpravodajského obsahu jako dnes," sdělila ČTK specialistka pro kontakt se státní správou ze Seznam.cz Věra Průchová. 

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaromír Soukup už není moderátor? ODS vyhlásila úplný bojkot jeho pořadů

23.01.2019 22:16 Aktualizováno Mediální podnikatel a moderátor Jaromír Soukup, který nově založil politické hnutí List Jaromíra…

Zeman nabízel post předsedy Ústavního soudu za rozsudky, řekl soudce Baxa

23.01.2019 21:46 Aktualizováno K výměnnému obchodu přirovnal bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa vyjádření…

Češká republika chce v otázce Venezuely postupovat jednotně v rámci EU

23.01.2019 21:16 K výzvě Spojených států uznat vůdce venezuelské opozice prezidentem země bude česká diplomacie…

Senátní podvýbor řešil zasahování Hradu do justice

23.01.2019 19:35 Sněmovní podvýbor pro justici začal dnes večer projednávat podezření kolem ovlivňovaní soudců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama