Czexit by ohrozil budoucnost země, varuje Babiš. Pak zostra hovořil o uprchlících

Praha - Czexit by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ohrozil budoucnost ČR. Řekl to dnes na výroční poradě velvyslanců. Mluvil také o celoevropského postupu v otázce migrace, v němž ale vyloučil možnost rozdělování uprchlíků mezi země EU.

Přidejte svůj názor 119 komentářů

CZEXIT: Opustí Česko EU?

"Jsme pevnou součástí Západu, jsme členy v EU a jsme spojencem v rámci NATO, a to nikdo nemůže zpochybnit," řekl Babiš. "Pokud někdo mluví o czexitu, tak ohrožuje naši budoucnost," uvedl.

Připomněl, že do EU míří 83 procent českého exportu a že za dobu členství v unii Česko mělo z evropských fondů čistý příjem 700 miliard korun. Za dobu členství v EU vzrostl český hrubý domácí produkt o 37 procent.

"Evropská unie by se měla vrátit ke své podstatě, k původnímu poslání. To znamená bezpečný a prosperující kontinent založený na vnitřním trhu," míní Babiš. Očekává, že nová Evropská komise, která vznikne příští rok po evropských volbách, se zaměří na dokončení vnitřního trhu.

Premiér se v projevu k velvyslancům věnoval také migraci, v níž je podle něj třeba hledat celoevropské řešení. To podle něj spočívá v hledání dohody o vracení uprchlíků se severoafrickými státy po vzoru smlouvy, kterou EU uzavřela s Tureckem a která omezila proud migrantů po takzvané balkánské cestě. Babiš také jednoznačně odmítl uprchlické kvóty. "Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, tak to je určitý symbol," řekl.

Dále prohlásil, že by se při debatě o výši příspěvků na obranu, která se vede v rámci NATO, nemělo přihlížet pouze k podílu těchto výdajů na HDP, ale i k jejich absolutní výši. Podle dohody z Walesu v roce 2014 by měla každá země aliance dávat na obranu přinejmenším dvě procenta HDP. Česko na obranu vydává 1,1 procenta HDP, podle vládního plánu by dvou procent měla dosáhnout v roce 2024.

Vstupte do diskuze (119)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD bude chtít od Babiše vysvětlení, nevylučuje žádný scénář

14.11.2018 00:34 Aktualizováno Předseda ČSSD Jan Hamáček se ve středu sejde na koaličním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO…

Babiše kauza jeho syna neporazí? Pád vlády by potopil jeho odpůrce

13.11.2018 22:25 Aktualizováno Českou republikou hýbe kauza syna premiéra Andreje Babiše mladšího, který byl údajně v souvislosti…

Premiér Babiš by měl skončit ve vazbě, říká slavná advokátka Slámová

13.11.2018 22:24 Aktualizováno Rozhovor - Známá advokátka Klára Long Slámová, jedna z obhájců Jiřího Kajínka, si v kauze premiéra…

ČR padá do politické krize? Šest opozičních stran navrhuje vyslovit vládě…

13.11.2018 21:27 Aktualizováno Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců, dnes podalo návrh na vyslovení nedůvěry…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama