Zeman omilostnil nemocného vězně. Recidiva je dle Hradu vyloučena

Praha - Prezident Miloš Zeman udělil milost muži, který byl potrestaný za zneužití pravomoci, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku. Muž podle prezidentské kanceláře dosud vedl bezúhonný a společnosti prospěšný život.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

"Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku," uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Vzhledem k tomu, že omilostněný již nezastává veřejnou funkci, je recidiva obdobného skutku vyloučena," dodal mluvčí. Prezident podle něj za této situace nepovažuje za smysluplné trvat na výkonu zbytku trestu.

Před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnost, které jednotlivé žádosti posuzuje a Hradu předkládá jen ty, jež splňují Zemanem stanovené podmínky - pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Prezident od roku 2013 udělil deset milostí. Tato je první v druhém funkčním období. Největší kontroverze vzbudilo Zemanovo loňské rozhodnutí udělit milost pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamura pro EZ: Byla to chyba, s pidistranami už na tiskovku nikdy nepůjdu…

14.11.2018 22:08 Aktualizováno ROZHOVOR - Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura dnes jednal s premiérem Andrejem…

Syn Karla Svobody se pustil do Babiše: Na tiskové konferenci o zdraví…

14.11.2018 22:08 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš včera veřejně promluvil o duševním zdraví svého syna Andreje mladšího i dcery…

Babiš se dnes sešel s polovinou opozice. Měl co vysvětlovat

14.11.2018 21:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vysvětloval na vládě a při schůzkách s předsedy vládní ČSSD a také…

Poslanci se na manželství pro homosexuály neshodli, schůze skončila…

14.11.2018 20:03 Poslanecké návrhy na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy i na uzákonění možnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama