MŽP pracuje na projektech zabývajících se bojem se suchem

Praha - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pracuje na několika projektech, které jsou důležité pro boj se suchem. Patří mezi ně například vznik systému HAMR, který od roku 2020 pomůže předpovídat stav a vývoj sucha až na dva měsíce dopředu.

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

Systém vyvíjí Výzkumný ústav vodohospodářský (VÚV) ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, Českou zemědělskou univerzitou a ústavem CzechGlobe. 

"Základní aplikaci spustíme už letos, plně funkční bude pak v roce 2020, kdy by s výstupy měly pracovat komise sucha, se kterými počítá novela vodního zákona, vodoprávní úřady, kraje, ale i zemědělci, zahrádkáři, provozovatelé vodních elektráren nebo vodáci," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Pod vedením VÚV zároveň odstartovalo několik projektů umělé infiltrace povrchové vody do podzemních vod. "Budeme testovat, zda lze zachycenou vodu z břehů řek nebo ze srážek infiltrovat do podzemí a použít na výrobu pitné vody," poznamenal Brabec, podle kterého se model osvědčil například v Izraeli. Výsledky prvních projektů by měly být známy do roka, dalších během několika let.

"Jde o příklad konkrétních výzkumných projektů aplikovatelných do praxe, který může v budoucnu pomoci stovkám obcí. Přesně takové konkrétní projekty stát v oblasti boje se suchem potřebuje," uvedl ministr.

Dnes se poprvé sešla národní platforma odborníků na boj se suchem, ve které jsou kromě MŽP zastoupena i ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Jednání se také zúčastnili například ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder a hydrolog Bohumír Jánský.

Dojednáno bylo založení výzkumného klastru různých institucí, u kterého bude stát objednávat prioritní úkoly spojené se suchem. 

Řeč byla také o pokračování projektu stanovení velikosti zásob podzemních vod. "Potřebujeme se zaměřit ale také na množství vody a její obnovu ve vyšších vrstvách. Z těch právě nejčastěji obce zásobují občany pitnou vodou a my musíme mít přehled, kolik vody nám tam zbývá. S tím souvisí i důslednější monitoring odběrů podzemních vod z vrtů, který chceme vtělit do novely zákona o vodách, na které pracujeme společně s kolegy z ministerstva zemědělství,“ dodal Brabec. Oba resorty společně pracují také na protierozní vyhlášce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Trikolóra nasadí do boje o senátní křeslo Nováka, Zelení zvažují Šabatovou

09.07.2020 17:51 Aktualizováno Advokát Richard Novák bude kandidátem Trikolóry do Senátu za volební obvod číslo 60 v Brně. Novák…

Opozice neuspěla. Vládní většina jí neschválila žádné usnesení ke…

09.07.2020 17:41 Opozice ve Sněmovně neprosadila výzvu vládě, aby zajistila podmínky pro možné provádění až 30.000…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 17:28 Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy