Novináře se vyhubit nepodařilo? Ubohé, senilní dědek, stáří umí být fakt kruté, pustili se do Zemana politici i žurnalisté

Praha - Prezident Miloš Zeman se ve své řeči, kterou pronesl před českými velvyslanci, navezl do českých novinářů. Kvůli jeho slovům o jejich "vyhubení" se strhl pořádný rozruch.

Miloš Zeman

Zeman před velvyslanci kritizoval českého ambasadora ve Spojených státech a někdejšího ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka za to, že se dosud nepodařilo uspořádat setkání českého prezidenta s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. „Ne každý je tak schopný velvyslanec jako Eva Filipi v Damašku," srovnal Zeman Kmoníčka s českou velvyslankyní v Sýrii.

V té souvislosti pak Zeman opět zaútočil na novináře, protože mu podle jeho slov radili, že má Evu Filipi odvolat. Žurnalisty proto přirovnal k vyhynulému ptákovi drontemu mauricijskému. „Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo," řekl.

Tím se ale dopustil hned dvou chyb. Za prvé tento tvor žil výhradně na ostrově Mauricius a za druhé odvolání české velvyslankyně nebyl nápad novinářů, ale české europoslankyně Michaely Šojdrové, která na české Ministerstvo zahraničí oficiální dopis v němž vyjadřuje své přesvědčení, že velvyslankyně Filipi „cíleně zkresluje obraz režimu vůči českým politikům a veřejnosti, aby se jevil více přijatelný“ a že „úzké vztahy, které naše velvyslankyně s damašskou vládou udržuje, jsou nepřijatelné“.

Slova o vyhubení novinářů okamžitě vyvolala ostrou kritiku. Na jeho slova zareagovali například novináři České televize, kterou prezident často a rád kritizuje. Například moderátor Událostí Michal Kubal. Ten citoval Zemanova slova a doplnil k nim dovětek: „190 dnů po vraždě Jána Kuciaka...“

„Onen pták nesl jméno dronte mauricijský a nevyzýval k ničí likvidaci,“ dodal ke slovům Miloše Zemana někdejší blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakum Szántó. „Miloš Zeman je konzistentní. Blbouna nejapného umisťuje na Madagaskar už od roku 2002, kdy se o něm zmínil poprvé,“ rýpnul si také zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský.

Slova prezidenta pobouřila i některé politiky

„Podporovatelé M. Zemana, fakt vám po vraždě J. Kuciaka přijde tento jeho výrok v pořádku?“ diví se někdejší ministr zemědělství a poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Prezident přirovnal inteligenci českých novinářů k blbounu nejapnému, což byl podle něj pták žijící na Madaskaru. No, žil na Mauriciusu. Dělat faktické chyby v bonmotu urážejícím inteligenci jiných? To prostě umí jen Zeman,“ poznamenal senátor Václav Láska.

„Kdyby Zeman už mlčel i o novinářích, to by byla paráda," přidala se senátorka Miluše Horská. 

„Pane prezidente, jsem novinář. Vy jste dnes řekl, ze bych měl být vyhuben. Jen lítost k vašemu tělesnému a duševnímu stavu mi brání nazvat vaše slova výhrůžkou a výzvou k zabití. Měl byste odstoupit a nepropadat stále hlouběji. Nejste jen ostuda sám o sobě, děláte ostudu naší zemi," vzkázal mu europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina. 

„Pamatujete na doby, kdy býval Miloš Zeman vtipným, trefným řečníkem? Působil chytře? Jasnozřivě? A dnes ... si plete Madagaskar s Mauriciem, do toho něco mumlá o vyhubení novinářů... stáří umí být fakt kruté. To jeho i k nám,“ posteskl si místopředseda STAN Vít Rakušan.

Výrok nepříjemně zaskočil i někdejší Zemanovy soupeře z prezidentských voleb

„Tím útokem na novináře z úst hlavy státu se posouváme na Balkán. Nebo se vlastně blížíme režimu, který omezuje svobodu slova v Rusku,“ poznamenal uchazeč o křeslo senátora Pavel Fischer.

„Miloš Zeman si na oficiální akci pro diplomaty posteskl, že se české novináře zatím nepodařilo vyhubit. To, že blboun nejapný žil na Mauriciu a ne na Madagaskaru, je jen detail v tomto nepovedeném pokusu o bonmot. Takto má vypadat naše zahraniční politika?“ diví se Jiří Drahoš.

„Dnes by oslavila 60. narozeniny ruská investigativní novinářka Anna Politkovská. Neoslaví, protože ji před 12 lety v Moskvě zabili. Místo vzpomínky se z Hradu ozval další útok na novináře. Je to ubohé. Nezávislá média dělají naší společnosti velkou službu a zaslouží si podporu,“ přidal se lékař a kandidát na senátora Marek Hilšer.

„Babiš citoval na Maltě neexistující výrok Komenského, Zeman zase tvrdí, že blboun nejapný byl vyhuben na Madagaskaru, ač ve skutečnosti šlo o Maricius. Nepřesné parafrázování je evidentně v kurzu, takže parafrázujme české přísloví o vranách tak, že blboun k blbounovi sedá...“ přidal se politolog a komentátor Jiří Pehe.

„Jaký je Zeman ví každý soudný člověk a nikoho už to nepřekvapí. Mnohem horší zpráva ale je,že velvyslanci údajně tleskali. Každý velvyslanec,který po tomto výroku tleskal, je spoluviníkem současného stavu a typickým představitelem pragmatika,který udělá cokoli, aby si udržel funkci,“ nešetřil kritikou někdejší ministr Ivan Pilip. Kubal se ale velvyslanců zastal a doplnil, že Zeman zmíněná slova řekl v závěr projevu. „Po skončení následovala pauza a teprve pak zazněl potlesk. Nebyly to ovace konkrétnímu výroku,“ vysvětloval.

„To je jistě polehčující okolnost, ale přesto nevidím důvod tleskat projevu, ve kterém zazní takto skandální výrok,“ trval na svém Pilip. „Samozřejmě, jsou to zaměstnanci a proto přišli. To je jejich povinnost - nemohou návštěvu bojkotovat, jako třeba zastupitelé měst, kam Zeman přijede. Ale tleskat povinnost není. Nicméně vezměme to tedy pozitivně: čest a uznání těm, kteří netleskali,“ ocenil chování některých velvyslanců.

„Kromě toho, že to byl jiný ostrov a prezident se tak opět mýlí, z toho jde mráz po zádech. Tyhle rádoby vtipy/útoky na novináře musejí přestat. Velvyslanci, kteří tomu pak tleskali by se měli zamyslet a zastydět,“ vzkázal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, po týdnu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Babiš pojede na maďarsko-srbskou hranici, podívá se na pohraniční plot

22.09.2021 08:09 Český premiér Andrej Babiš dnes navštíví maďarsko-srbskou hranici, kde si prohlédne zabezpečení…

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Související:

Právě se děje

reklama