Platy politiků přeci jen strmě vzrostou? Sněmovna brzdí úpravu zákona

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes přerušil projednávání vládního návrhu, který má od příštího roku zpomalit růst platů ústavních činitelů. Vrátí se k němu 10. října a poslanci budou mít do 5. října čas na podávání pozměňovacích návrhů. Dva návrhy už chystají Piráti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Sněmovna v srpnu v prvním čtení neschválila návrh na zkrácení dvouměsíční lhůty pro projednání předlohy ve sněmovních výborech. Lhůta pro projednání ve výborech tak uplyne až 21. října a druhé čtení na plénu Sněmovny může přijít na řadu až na její říjnové schůzi. Není jisté, zda zákon projde celým schvalovacím procesem tak, aby mohl začít platit od 1. ledna.

Platy ústavních činitelů se podle návrhu od příštího roku sice mají zvýšit, ale pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Nezvýší se koeficient, kterým se tato mzda násobí.

Pro výpočet platů politiků je zásadní platová základna, od níž se odvíjí. Pro letošní rok se základna počítá jako 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. V minulých letech byl koeficient nižší a od roku 2015 postupně narůstal. Příští rok a v následujících letech měl vzrůst koeficient podle platného zákona na 2,75. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale navrhlo, aby do budoucna zůstal na letošních 2,5. Pokud Parlament předlohu schválí, bude se růst platů odvíjet pouze od růstu mzdy v nepodnikatelské sféře a platová základna se bude vypočítávat podle stejného koeficientu jako letos.

Na srpnovou schůzi Sněmovny, která se původně měla zabývat jen novelou upravující zvyšování důchodů, navrhli tuto předlohu zařadit poslanci Pirátů. Poukazovali na to, že pokud se zákon nezmění, vzrostou platy ústavních činitelů až o 20 procent.

"Myslíme si, že nárůst platů politiků o 20 procent není přiměřený," řekl dnes poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Chce předložit dva pozměňovací návrhy. První má směřovat k tomu, aby se platy ústavních činitelů odvíjely od průměrných mezd v celé ekonomice. Druhý se má týkat dlouhodobé pracovní neschopnosti poslanců a senátorů a má zavést, aby dostávali stejnou nemocenskou jako ostatní občané. Ferjenčík přitom poukázal na případ bývalého senátora Františka Čuby (SPO), který se ze zdravotních důvodů rok a půl neúčastnil jednání Senátu. Čuba posléze na svůj senátorský mandát rezignoval.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Zemana letěli do Lán záchranáři? Ovčáček promluvil

18.12.2018 22:31 Aktualizováno Je prezident Miloš Zeman nemocný? Musel pro něj do Lán letět vrtulník? Mluvčí prezidenta Jiří…

Babiš nařídil úřadům, aby se zbavily mobilů Huawei

18.12.2018 18:51 Některé české státní úřady se zbaví přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE, před kterými varoval…

ANO se zbavuje zodpovědnosti. Zablokovalo sněmovní debatu o kolapsu na D1.

18.12.2018 18:22 Sněmovna se nebude zabývat dopravním kolapsem na dálnici D1 z minulého týdne. Návrh poslanců…

"Nešilhejme na Východ." Senátní výbor ocenil práci BIS, výroky Zemana…

18.12.2018 18:14 Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby (BIS). Shodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama