Babiš práskl, co na něj zkoušela Merkelová. Šlo o přijímání uprchlíků do Česka

Praha - Český premiér Andrej Babiš minulý týden v Berlíně jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jedním z očekávaných témat byla migrace. Šéf hnutí ANO prozradil, že na něj politička zkoušela triky a ptala se jej, zda by přijal dva nebo tři migranty z další lodě.

Přidejte svůj názor 96 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

„Normálně na sebe politici během jednání evropské rady nemají moc času. Teď jsme s paní kancléřkou mohli konečně debatovat v klidu. Přátelsky, i když tvrdě.¨Stejně jako v Itálii, na Maltě a v Maďarsku, jsem jí vysvětlil můj celoevropský plán na řešení migrace,“ vysvětluje Babiš na sociálních sítích.

Shodují se v něm prý jen částečně. „Kancléřka souhlasí s novodobým Marshallovým plánem pro Afriku. Základ je finanční pomoc severoafrickým státům a státům, odkud ilegální migranti pochází - podobně, jako to máme s Tureckem, i když bez nějaké dohody o výměně uprchlíků. To, na co máme pořád odlišný názor, je samozřejmě příjímání a přerozdělování ilegálních migrantů, říká český premiér.

Merkelové podle svých slov vysvětlil, že dokud nezačne platit nulová tolerance nelegální migraci, tak není možné posunout se dál. „Stejně si mě ale otestovala a zeptala se: 'A co kdybychom vás požádali, abyste přijali dva nebo tři migranty z další lodě?' Absolutně ne, je to otázka principu, znamenalo by to vyslat pašerákům signál, že se podařilo ukecat i Česko. Pro nás je to vyloučené. Všichni, kteří u nás chtějí pracovat, musí mít pracovní vízum a vybírají si je naše firmy a instituce. Jsme svrchovaný stát a Češi budou rozhodovat, kdo u nás bude žít a pracovat, ne Evropská komise nebo jiný stát,“ hlásá český premiér.

Ukázal ji prý také výčet toho, jak Česko pomáhá ostatním státům. „Nechal jsem k tomu udělat i mapu. Od roku 2015 jsme dali 100 milionů Euro ostatním zemím na zvládání migrace, poskytli 1600 expertů, ošetřili jsme v rámci programu MEDEVAC 2500 pacientů a podobně. To je jasný důkaz naší solidarity. Kancléřka pochopila, že náš postoj je pevný a neměnný,“ tvrdí premiér.

Kromě migrace prý ale řešili i řadu dalších otázek. „Mluvili jsme o tom, že máme zájem, aby německé firmy u nás dál investovaly, ale potřebujeme hlavně investice do vědy a výzkumu. Taky o spolupráci na nákupu a prodeji vojenské techniky. Máme vlastní špičkovou výrobu a taky máme v plánu se postupně blížit k dvouprocentnímu závazku výdajů na obranu v rámci NATO. Tady vždycky říkám, že výdaje na obranu je potřeba posuzovat v absolutních částkách, popisuje Babiš s tím, že stejnou věc se už na summitu NATO pokoušel vysvětlit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Řeč byla i o dopravě - hlavně železničním spojení mezi Prahou a Mnichovem, které je třeba modernizovat, a Prahou a Drážďanami, kde je naplánována vysokorychlostní trať. „Dál jsem kancléřce vysvětlil můj názor na rozpočet Evropské unie. Vidím v něm možnost lepšího využití až 75 miliard euro. Místo nejasných programů s nejistými výsledky, bychom je měli investovat do toho, čemu říkám protimigrantská diplomacie - podpořit země severní Afriky, které mají zajistit, aby lodě pašeráků vůbec nevypluly na moře a taky zadržovat nelegální migranty na svých jižních hranicích. Taky bychom tyhle peníze měli investovat do stabilizace afrických zemí, odkud nejvíc lidí utíká,“ dodal Babiš.

Loading...
Vstupte do diskuze (96)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman by mohl umřít? Z Brna přišlo zásadní varování

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Nejnovější vývoj kolem prezidenta Miloše Zemana, který strávil čtyři dny v Ústřední vojenské…

28. říjen: Zeman opět kastuje politiky. Kdo nedostal pozvánku na Hrad?

21.10.2019 17:14 Politici a představitelé krajů plánují účast na oslavách založení Československa 28. října. Část z…

Vymáhat náhradu škody po Hradu? Dle zákona to nebylo možné, brání se…

21.10.2019 16:56 Ministerstvo financí nevymáhalo od kanceláře prezidenta náhradu škody, kterou zaplatilo za její…

Kdo by měl kontrolovat Českou televizi? Čtveřice poslanců ČSSD předložila…

21.10.2019 16:18 Čtveřice poslanců sociální demokracie předložila ve Sněmovně návrh, aby hospodaření veřejnoprávní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama