Piráti se chystají na ovládnutí Prahy. S kým půjdou do koalice? Kladou si podmínky

Praha - Případná povolební spolupráce Pirátů s ostatními stranami v Praze bude podmíněna tím, že radní za koaliční partnery nebudou trestně stíháni nebo odsouzení a nebudou zastávat více než jednu významnou politickou funkci. Záležet bude i na programovém průniku a spolupráci budou muset hlasováním schválit všichni pražští Piráti. Kandidáti strany to dnes uvedli na tiskové konferenci k povolební strategii. Doplnili, že předem vylučují spolupráci s KSČM a SPD.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Česká pirátská strana
doporučujeme

Lídr pirátské kandidátky v Praze Zdeněk Hřib uvedl, že strana je ochotna jednat s veškerými stranami s výjimkou těch, které považuje za extremistické. Bude však výrazně záležet na tom, jaké osoby strana při případných jednáních o koalici nominuje do rady.

Pro Piráty jsou nepřijatelní trestně stíhaní politici, což eliminuje lídra ODS Bohuslava Svobodu, který je nepravomocně odsouzen v souvislosti s kauzou opencard. Strana odmítá také politiky, kteří by kromě pozice radního chtěli zastávat další politické funkce s výjimkou uvolněného zastupitele městské části. Pro pirátské radní bude platit i to pravidlo, že pokud se člen strany stane radním, bude muset rezignovat na případný mandát zastupitele v městské části.

Podmínka o kumulaci funkcí v tuto chvíli vyřazuje velkou část lídrů větších subjektů, které kandidují v Praze. Například jednička spojené kandidátky TOP 09, STAN a lidovců Jiří Pospíšil je europoslancem, i když už avizoval, že v případě úspěchu v pražských volbách by se funkce vzdal. Lídr Praha Sobě Jan Čižinský je poslanec a starosta Prahy 7. Poslaneckého mandátu by se vzdal, starostou Prahy 7 by však rád zůstal nadále i v případě, že by se stal radním nebo primátorem. Lídr ČSSD Jakub Landovský je nyní náměstkem ministra obrany.

Prakticky jediným lídrem strany, který v tuto chvíli podmínky Pirátů splňuje, je tak Petr Stuchlík za ANO. Na otázku, zda by s ním strana měla či neměla v případné společné radě problém, Hřib jednoznačně neodpověděl. "Respektujeme to, že koho si si voliči jiných stran zvolí do zastupitelstva, je plně v rukou voličů. Stejně tak složení rady je plně v rukou zastupitelů," uvedl jen.

Kromě personálních otázek bude spolupráce Pirátů s jinými stranami záviset i na programové shodě. Případnou koalici pak bude muset schválit krajské fórum strany.

Podle lídra Pirátů jsou podmínky nastaveny minimalisticky a považuje je za zcela logické. "Strany mají dostatek lidí a není nutné naprosto nezbytně lpět na konkrétních osobách," míní. Nedomnívá se, že by strategie Pirátů měla povolební vyjednávání nějak výrazněji zkomplikovat.

Piráti v posledních volbách na pražský magistrát získali čtyři mandáty z 65členného zastupitelstva. Letos se očekává výrazně lepší výsledek a podle průzkumů má strana šanci volby vyhrát. Hlavním volebním cílem je podle Hřiba získat takový výsledek, aby nevznikla koalice ANO a ODS, která je podle něj předjednaná.

Volby do zastupitelstev a jedné třetiny Senátu se uskuteční 5. a 6. října. Pražané budou volit stejně jako před čtyřmi lety v jednom obvodu 65 zastupitelů. O přízeň voličů se bude ucházet 29 uskupení.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo nahradí Kuberu? O křeslo v Senátu se utká Hanza s Bergmanem

06.06.2020 19:01 Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) se utká s ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem …

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo

06.06.2020 14:49 Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhý den hlasování nízká účast. Volební místnosti…

Ruští diplomaté, jež vyhostilo Česko, opustí Prahu v neděli

06.06.2020 14:20 Dva ruští diplomaté, jež Česko vyhostilo v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy