Hranice pro vstup do Sněmovny zůstane, Piráti a lidovci novelu neprotlačili

Praha - Hranice pro vstup do Sněmovny se nesníží ani pro strany, ani pro jejich koalice. Nezmění se ani způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Dolní komora dnes tyto poslanecké úpravy Pirátů a lidovců odmítla zapracovat do vládní novely volebních zákonů, která má zpřísnit pravidla pro práci volebních komisařů a kterou přijala.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Zbyněk Stanjura /ODS/

Požadované změny by podle kritiků včetně ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka překračovaly rámec novelizace a měl by jim předcházet širší politický konsenzus. K tomu vládu vybídl i předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Podle něj by novela navíc měla stanovit pevný termín voleb, aby se nestalo, že podzimní volby se budou muset konat už v srpnu a volby prezidenta o Vánocích. Podle dosavadních pravidel se totiž volby musejí uskutečnit vždy o něco dříve než ty minulé.

Piráti ústy Mikuláše Ferjenčíka navrhovali snížení pětiprocentní hranice pro jednotlivé volební strany o jeden procentní bod na čtyři procenta. Lidovci chtějí prostřednictvím Marka Výborného snížit limit pro koalice na původní výši před volebními změnami z dob opoziční smlouvy. Nyní tato hranice činí deset procent, 15 procent a 20 procent podle počtu stran, které koalici tvoří. Novými limity mělo být sedm procent, devět procent a 11 procent.

Snížení hranice pro koalice přitom na rozdíl od návrhu Pirátů podpořil sněmovní ústavně právní výbor. Odmítl ale snahu KDU-ČSL o zavedení původního systému přepočtu hlasů na mandáty. Nynější je podle lidovců v rozporu se zásadou rovnosti voličských hlasů a zvýhodňuje velké strany. Hnutí ANO jako vítězi loňských sněmovních voleb stačilo na jeden poslanecký mandát 19.232 voličských hlasů, zatímco hnutí STAN jich potřebovalo 43.693.

Piráti v této souvislosti představili svůj nový web, který přepočítává výsledky loňských sněmovních voleb podle možných úprav volebního systému. Například podle způsobu přepočtu hlasů na mandáty, který platil před opoziční smlouvou, by ANO mělo 64 místo 78 poslanců a ODS 24 místo 25, přičemž ostatní sněmovní stran by získaly navíc o jednoho až pět poslanců.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Faltýnek a celý poslanecký klub stojí za Babišem

15.11.2018 19:33 Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Novinářům to…

Zeman jednal o osudu vlády. K demisi nevidí jediný důvod

15.11.2018 18:50 Předseda sociální demokracie Jan Hamáček dnes zhruba hodinu a půl jednal na Hradě s prezidentem…

Češi promluvili: Chtějí pád Babiše i vlády

15.11.2018 18:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) sám, nebo i s celou vládou by měl kvůli kauze kolem jeho syna podle…

Kalousek kritizoval zvolení Kubery, pak přišly ostré reakce. Gazdík a ODS…

15.11.2018 17:11 Aktualizováno Senátor ODS a někdejší teplický senátor Jaroslav Kubera byl včera zvolen do čela Senátu, když ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama