Poche je definitivně odepsaný? Je mi z něj velmi smutno. Asi už nechce být ministrem, zní z ČSSD

Praha - Europoslanec ČSSD Miroslav Poche zvedl ruku pro to, aby členské země EU zahájily řízení proti Maďarsku kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. To se ale nelíbí některým jeho straníkům. Podle nich se tak definitivně vyšachoval z hry o post šéfa české diplomacie.

Přidejte svůj názor 97 komentářů

Miroslav Poche /ČSSD

„Z hlasování pana Pocheho je velmi smutno. Poškozuje vlastní stranu před volbami, měl využít svého práva mlčet. Jako by nechápal, že po Maďarsku je na řadě Polsko a poté ČR. Pan Poche by se měl vzdát kandidatury na ministra zahraničních věcí a odstoupit z dalších funkcí v ČSSD,“ kritizoval svého stranického kolegu někdejší ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

A podobně to vidí i další. „Hlasování poslance EP za ČSSD M.Pocheho pro zahájení procedury možného uvalení sankcí proti Maďarsku si umím vysvětlit jenom tak, že už nechce být ministrem zahraničních věcí České republiky nebo mu došlo, že jím opravdu nebude,“ komentoval jeho hlasování bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

„Díky dalším poslancům EP za ČSSD Jan Keller, Pavel Poc a Olga Sehnalová, že hon na Maďarsko jako našeho partnera ve Visegradu nepodpořili,“ dodal sociální demokrat, který dělá poradce ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi.

O tom, že by Poche opravdu neměl být ministrem zahraničí, opakovaně mluví i místopředseda ČSSD Jiří Zimola. „Není to souboj mezi mnou a Miroslavem Pochem, který nám média často a ráda podsouvají. Je to reflektování současného negativního názoru prezidenta a premiéra této země, což není žádná novinka. Dlouhodobě říkám, že máme několik dalších kvalitních kandidátů na post ministra zahraničních věcí, namátkou Jana Kohouta či Hynka Kmoníčka,“ uvedl již dříve politik.

„Respektuji, že obsazení jakéhokoliv ministerstva je právem předsedy strany. Počkám si proto, s jakým návrhem Jan Hamáček přijde. Smutné je, že jsme se do těchto problémů nechali vehnat sami. O nesouhlasném názoru prezidenta i premiéra jsme přece věděli dopředu a mohli jsme tomu předejít. Přeji si, abychom tuto nepříjemnou situaci vyřešili co nejdříve, protože je to jak v zájmu ČSSD, tak především v zájmu ČR,“ zdůraznil Zimola.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v minulosti uvedl, že situaci kolem ministerstva zahraničí, bude řešit až po říjnových volbách. Europoslanec Poche, jehož odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, nyní působí v Černínském paláci jako politický tajemník. Ministerstvo prozatímně vede právě předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček. Řešení by podle Hamáčka mělo být jasné ve druhé polovině října. Poche předpokládá, že se v budoucnu ministrem zahraničí stane.

Naopak premiér Andrej Babiš tvrdí, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a že se šéfem resortu nestane. Také prezident Miloš Zeman opakovaně uvedl, že pro něj je věc ohledně šéfa české diplomacie uzavřená.

Vstupte do diskuze (97)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O půlnoci na Národní? Ráno jsem musel odjet za synem, vysvětluje Babiš

17.11.2018 12:02 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes brzy ráno odletěl za synem do Švýcarska, proto letos uctil…

Babiš a Zeman pošlapávají demokracii, zní z TOP 09. Bartoš vzpomínal na…

17.11.2018 11:56 Sedmnáctý listopad znamená návrat svobody, demokracie a právního státu do země, řekl dnes předseda…

Ovčáček zuří: Na Národní třídě jsou fašouni. Za všechno může Kalousek a…

17.11.2018 11:46 Aktualizováno Atmosféra letošních připomínek 17. listopadu je mimořádně vyhrocená. Lidé na Národní třídě…

OBRAZEM: Lidé si na Národní třídě připomínají 17. listopad, květiny od…

17.11.2018 11:37 Vyhrocená atmosféra dnes od rána provází pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama