Piráti mají smůlu: Lex Poche neprošel. K potomkům emigrantů je vláda neutrální

Praha - Vláda nesouhlasí s pirátským návrhem zákona, který by budoucím europoslancům zakázal práci pro české úřady. O přijetí negativního stanoviska na dnešním jednání vlády ČTK informoval tiskový odbor kabinetu. Piráti novelu navrhli v souvislosti s tím, že europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) působí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Babiš, premiér ČR

Odmítavý postoj kabinetu se předpokládal. "Navrhovaná úprava nastavuje bez náležitého zdůvodnění přísnější pravidlo neslučitelnosti funkcí a dopadá například i na právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr, na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární či umělecké činnosti, ale i na výhradně pomocné, servisní či manuální práce," uvádělo předběžné stanovisko vypracované pro ministry před jednáním vlády.

Piráti novelou reagovali na situaci na ministerstvu zahraničí, kde ve funkci politického tajemníka působí europoslanec Poche. Pozici převzal poté, co ho prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí. Pirátská předloha nezahrnuje jen práci pro ministerstva, ale také třeba pro kraje, pro města a pro obce.

Europoslancům, kteří by začali pro český úřad pracovat, by mandát v Evropském parlamentu zanikl. Podle vládních legislativců by šlo třeba v případě vědecké nebo pedagogické práce o nepřiměřený následek.

Bez ohledu na stanovisko vlády budou o předloze rozhodovat poslanci, pokud by ji schválili, týkala by se až nových europoslanců zvolených v příštích volbách do Evropského parlamentu. Uskuteční se v roce 2019. Na Pocheho by tedy nyní nedopadla.

Snadnější občanství pro vnuky migrantů?

Vláda se dnes podle očekávání postavila neutrálně k návrhu senátorů, aby děti a vnuci emigrantů z někdejšího Československa měli možnost snadněji získat české občanství. 

Novela počítá s tím, že by potomci emigrantů mohli nabýt české občanství prohlášením. Stejnou úpravu obsahovala před šesti lety tehdejší vládní novela zákona o státním občanství, Sněmovna ale tuto změnu z předlohy vyškrtla. Senátu se následně nepodařilo prosadit, aby se do novely vrátila. V dolní komoře převládl argument, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v tuzemsku nebyli.

"Na jedné straně byla nadšeně přijata možnost dvojího občanství. Na druhé straně (vládní novela ve schváleném znění) mnohdy rozdělila rodiny, kdy jedno dítě, které se narodilo před možností dvojího občanství, má jiné státní občanství než dítě, které se narodilo po tomto datu," uvedl k projednávání novely horní komorou předseda senátní komise pro krajany Tomáš Grulich (ODS).

Postihlo to podle něho především rodiny, které musely odejít z bývalého Československa po nástupu komunistického režimu v roce 1948.

Pokud by byla novela přijata, zájemci o české občanství by k prohlášení museli navíc přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů. Prohlášením nyní mohou nabývat občanství jen lidé, kteří československé nebo české občanství pozbyli před účinnosti vládní novely. Zákon vylučuje tuto možnost například pro slovenské občany.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skončí slabý a měkký Hamáček v čele ČSSD? Rozhodnutí padne už velmi brzy

18.10.2018 08:46 Platforma sociálních demokratů Zachraňme ČSSD řešila v úterý drtivou porážku v senátních a…

Babiš se chystá na odpočinek? Příští rok mohu jít do penze, přiznal premiér

18.10.2018 08:26 Český premiér Andrej Babiš vystoupil v rakouském Innsbrucku. Postěžoval si, že mu politika nic…

Senátoři nesouhlasí s omezením výše plateb EU do zemědělství, učitelům by…

17.10.2018 19:36 enát dnes při projednávání balíčku návrhů ke společné zemědělské politice EU v letech 2021 až 2027…

Diplomacie chtěla kritizovat Vondráčka kvůli Rusku, nový ministr…

17.10.2018 19:22 Ministerstvo zahraničí připravilo kritické prohlášení k cestě předsedy Poslanecké sněmovny Radka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama