Babiš vyhráno nemá, rozpočet míří do Sněmovny. Bude dělat KSČM drahoty?

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) chce o podpoře návrhu rozpočtu, jak ho dnes schválil menšinový kabinet ANO a ČSSD, jednat ve Sněmovně se všemi stranami. KSČM jen podpořila vznik vlády, uvedl dnes na tiskové konferenci po jednání ministrů. Dolní parlamentní komora musí návrh dostat do konce září, závěrečné schvalování se uskuteční v prosinci.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

"Neumím si představit, že by některá strana nechtěla navyšovat důchody, tak rekordně, nebo platy učitelů a policistů," uvedl Babiš. Chce mluvit se zástupci všech sněmovních subjektů. "Není to jenom o KSČM, která nás jednorázově podpořila. Jsme přesvědčeni, že rozpočet je velmi dobrý, proto budeme mluvit se všemi," uzavřel.

Komunisté počátkem prázdnin podpořili vznik druhé Babišovy vlády při hlasování o důvěře. Poslankyně KSČM a předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá v úterý ČTK řekla, že poté, co návrh rozpočtu vláda předloží do Sněmovny, ho komunisté chtějí nejdříve podrobně prostudovat a na základě toho se pak rozhodnout. Jestli jsou komunisté připraveni schválit rozpočet, neřekla.

Obecně se Vostrá shoduje s názorem rozpočtové rady, že schodek 40 miliard není z ekonomického hlediska optimální. Míní ale, že každá vláda plní své politické priority. KSČM by podle ní byla ráda, kdyby schodky rozpočtů směřovaly k vyrovnanému rozpočtu.

Prioritami rozpočtu jsou podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) investice, zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Letos je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun, k dnešnímu dni je podle Babiše přebytek rozpočtu zhruba deset miliard korun.

Opozice návrh kritizuje kvůli nízkým investicím a vysokému schodku vzhledem k hospodářskému růstu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek rozdává rány: "Je to d*bil”. Jaký premiér, takoví ministři a celá…

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociálních sítích spustil kanonádu kvůli…

Babiš poslal Zemanovi na Hrad návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

22.08.2019 18:33 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra…

Lidovci dál bojují za ústavní ochranu vody, spustili petici

22.08.2019 17:39 KDU-ČSL připravila petici za ústavní ochranu vody. Navázala tak na návrh vlastních poslanců na…

Benešová žádala od Schillerové "jen drobné". Vyjednala 251 milionů navíc

22.08.2019 16:52 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) vyjednala do rozpočtu úřadu na příští rok 251…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama