Příspěvek na mobilitu se nezmění. Lidé v sociálních zařízeních mají smůlu

Praha - Zákonná pravidla pro příspěvek na mobilitu se nezmění. Sněmovna dnes nejtěsnější většinou zamítla hlasy vládní koalice senátní novelu, podle níž by příspěvek snadněji získali zdravotně postižení klienti pobytových zařízení. Podmínky, za nichž tito lidé budou mít nárok na příspěvek, od 20. srpna nově stanoví instrukce ministerstva práce a sociálních věcí, uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Senátorský návrh proto označila za "bezpředmětný".

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Tvůrci novely v čele se zesnulým senátorem ČSSD Vladimírem Plačkem navrhovali, aby zdravotně postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb nemuseli nadále dokládat použití příspěvku na mobilitu, na který mají nárok z důvodů hodných zvláštního zřetele. Tak jako u ostatních postižených jim mělo stačit čestné prohlášení.

Důvodem novely bylo to, že úřady práce podle senátorů požadují od postižených klientů v sociálních zařízeních doklady nad rámec zákona, příspěvky těmto lidem nepřiznávají, nebo je odebírají. Podle Maláčové se to s pokynem ministerstva změnilo. Ministryně se nicméně kvůli "pietě za pana senátora Plačka" k novele postavila neutrálně. Odpůrci novely z řad ANO, ČSSD a KSČM navíc poukazovali na to, že klienti v pobytových zařízeních mají veškerou potřebnou péči.

Ze stejných důvodů se proti senátorské novele postavila bývalá menšinová vláda ANO, podle níž je rozdílný přístup důvodný. "Uživatelům v sociálních zařízeních jsou všechny jejich potřeby zabezpečeny, respektive jsou jim poskytovány komplexní pobytové sociální služby. Potřeba dopravy pro tyto osoby je proto spíše nahodilá," uvedla ve stanovisku. Vláda poukázala i na to, že navrhovaná změna by přišla státní rozpočet zhruba na 400 milionů korun. Příspěvek na mobilitu činí 550 korun měsíčně.

Klienti domovů pro lidi se zdravotním postižením, pro seniory nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče nyní musí dokladovat použití příspěvku na mobilitu. Úhrada za pobyt v zařízení nezahrnuje bezplatné zabezpečení dopravy. Ostatní příjemci příspěvku jeho použití prokazují jen čestným prohlášením.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Audit ohledně Babiše: MZe poslalo odpověď do Bruselu, obsah utajuje

16.09.2019 15:36 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně…

Volební právo od 16 let? Vláda byla proti, STAN zkusí návrh prosadit jinak

16.09.2019 14:58 Hnutí STAN možná předloží novelu zákona, podle níž by komunální politiky směli volit lidé už od 16…

Zeman dorazil na jednání vlády, promluví ke státnímu rozpočtu

16.09.2019 14:52 Prezident Miloš Zeman dorazil do Strakovy akademie, kde se zúčastní dnešního jednání vlády. Před…

Valorizace důchodů o 900 korun? Seniorům stejně v kapse moc nezůstane,…

16.09.2019 14:18 Aktualizováno Důchodci od roku 2020 dostanou k důchodu průměrně 900 korun navíc. Tím by ale zvyšování důchodů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama