Příspěvek na mobilitu se nezmění. Lidé v sociálních zařízeních mají smůlu

Praha - Zákonná pravidla pro příspěvek na mobilitu se nezmění. Sněmovna dnes nejtěsnější většinou zamítla hlasy vládní koalice senátní novelu, podle níž by příspěvek snadněji získali zdravotně postižení klienti pobytových zařízení. Podmínky, za nichž tito lidé budou mít nárok na příspěvek, od 20. srpna nově stanoví instrukce ministerstva práce a sociálních věcí, uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Senátorský návrh proto označila za "bezpředmětný".

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Tvůrci novely v čele se zesnulým senátorem ČSSD Vladimírem Plačkem navrhovali, aby zdravotně postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb nemuseli nadále dokládat použití příspěvku na mobilitu, na který mají nárok z důvodů hodných zvláštního zřetele. Tak jako u ostatních postižených jim mělo stačit čestné prohlášení.

Důvodem novely bylo to, že úřady práce podle senátorů požadují od postižených klientů v sociálních zařízeních doklady nad rámec zákona, příspěvky těmto lidem nepřiznávají, nebo je odebírají. Podle Maláčové se to s pokynem ministerstva změnilo. Ministryně se nicméně kvůli "pietě za pana senátora Plačka" k novele postavila neutrálně. Odpůrci novely z řad ANO, ČSSD a KSČM navíc poukazovali na to, že klienti v pobytových zařízeních mají veškerou potřebnou péči.

Ze stejných důvodů se proti senátorské novele postavila bývalá menšinová vláda ANO, podle níž je rozdílný přístup důvodný. "Uživatelům v sociálních zařízeních jsou všechny jejich potřeby zabezpečeny, respektive jsou jim poskytovány komplexní pobytové sociální služby. Potřeba dopravy pro tyto osoby je proto spíše nahodilá," uvedla ve stanovisku. Vláda poukázala i na to, že navrhovaná změna by přišla státní rozpočet zhruba na 400 milionů korun. Příspěvek na mobilitu činí 550 korun měsíčně.

Klienti domovů pro lidi se zdravotním postižením, pro seniory nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče nyní musí dokladovat použití příspěvku na mobilitu. Úhrada za pobyt v zařízení nezahrnuje bezplatné zabezpečení dopravy. Ostatní příjemci příspěvku jeho použití prokazují jen čestným prohlášením.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šojdrová trvá na přijetí syrských dětí a rodin. Babišovi poslala otevřený…

12.12.2018 22:15 Aktualizováno Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vyzvala dnes otevřeným dopisem premiéra…

Poslanci sepisují zákon o digitální službě. Jak Čechům změní život?

12.12.2018 16:02 Ulehčit občanům vyřizování úředních záležitostí se státními orgány má do pěti let zákon o právu na…

Střet zájmů? Antibabiš se přenesl z Česka do europarlamentu, čílí se Babiš

12.12.2018 15:46 Česká vláda je v kontaktu s Evropskou komisí a řeší s ní údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše…

Babiš doufá, že Mayová nepadne. Česko se pro jistotu chystá na tvrdý brexit

12.12.2018 14:46 Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá v to, že vláda britské premiérky Theresy Mayové ustojí dnešní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama