Příspěvek na mobilitu se nezmění. Lidé v sociálních zařízeních mají smůlu

Praha - Zákonná pravidla pro příspěvek na mobilitu se nezmění. Sněmovna dnes nejtěsnější většinou zamítla hlasy vládní koalice senátní novelu, podle níž by příspěvek snadněji získali zdravotně postižení klienti pobytových zařízení. Podmínky, za nichž tito lidé budou mít nárok na příspěvek, od 20. srpna nově stanoví instrukce ministerstva práce a sociálních věcí, uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Senátorský návrh proto označila za "bezpředmětný".

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Tvůrci novely v čele se zesnulým senátorem ČSSD Vladimírem Plačkem navrhovali, aby zdravotně postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb nemuseli nadále dokládat použití příspěvku na mobilitu, na který mají nárok z důvodů hodných zvláštního zřetele. Tak jako u ostatních postižených jim mělo stačit čestné prohlášení.

Důvodem novely bylo to, že úřady práce podle senátorů požadují od postižených klientů v sociálních zařízeních doklady nad rámec zákona, příspěvky těmto lidem nepřiznávají, nebo je odebírají. Podle Maláčové se to s pokynem ministerstva změnilo. Ministryně se nicméně kvůli "pietě za pana senátora Plačka" k novele postavila neutrálně. Odpůrci novely z řad ANO, ČSSD a KSČM navíc poukazovali na to, že klienti v pobytových zařízeních mají veškerou potřebnou péči.

Ze stejných důvodů se proti senátorské novele postavila bývalá menšinová vláda ANO, podle níž je rozdílný přístup důvodný. "Uživatelům v sociálních zařízeních jsou všechny jejich potřeby zabezpečeny, respektive jsou jim poskytovány komplexní pobytové sociální služby. Potřeba dopravy pro tyto osoby je proto spíše nahodilá," uvedla ve stanovisku. Vláda poukázala i na to, že navrhovaná změna by přišla státní rozpočet zhruba na 400 milionů korun. Příspěvek na mobilitu činí 550 korun měsíčně.

Klienti domovů pro lidi se zdravotním postižením, pro seniory nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče nyní musí dokladovat použití příspěvku na mobilitu. Úhrada za pobyt v zařízení nezahrnuje bezplatné zabezpečení dopravy. Ostatní příjemci příspěvku jeho použití prokazují jen čestným prohlášením.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama