Překvapivý průzkum: Nejliberálnější senátory má ODS, nečekaně propadla TOP 09

Praha - Nejliberálnějšími senátoři za uplynulých šest let byli podle Liberálního institutu Pavel Eybert a Jaroslav Kubera z ODS. Za nejméně liberální byli označeni Šárka Jelínková (za KDU-ČSL) a Karel Kratochvíle (ČSSD). Liberální institut sestavil žebříček, jehož výsledky dnes zveřejnil, na základě tří desítek hlasování hlasování senátorů o zákonech, které mimo jiné posilovaly roli státu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jaroslav Kubera na 24. kongresu ODS

Občanští demokraté ovládli žebříček deseti nejliberálnějších senátorů. "Ačkoli se TOP 09 hlásí k pravici, její senátoři propadli. ODS naopak pozitivně překvapila," řekl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Poukázal na to, že zástupci TOP 09 přitom ovládli dříve zveřejněný žebříček liberálních poslanců.

Liberální institut přiřazoval senátorům kladné i záporné body podle toho, zda jejich hlasování bylo v souladu s postoji institutu, tedy se snižováním daní, státních zásahů nebo elektronizací státní správy.

Nejlépe si vedl bývalý senátor Eybert, který předloni skončil. Získal 52 procent plusových bodů. Za ním se s 50 procenty umístili místopředseda Senátu Jaroslav Kubera a bývalý senátor Milan Pešák s 48 procenty. Na opačném konci žebříčku se umístili Jelínková s 82 procenty, Kratochvíle s 67 procenty a bývalý lidovecký senátor Stanislav Juránek s 62 procenty.

Kubera, který letos senátorský mandát obhajuje, ke svému umístění uvedl, že se řídí principem "žít a nechat žít". Chtěl prosadit mimo jiné zákon o zákazu zákazů, které se stejně nedodržují. Poznamenal, že v ODS není pravidlem, že senátoři hlasují podle vedení strany.

Analytička Liberálního institutu Magdalena Šuterová k účelu žebříčku uvedla, že výsledky práce zákonodárců dávají konkrétní odpověď na to, zda společnost směřuje k větší svobodě. "Bohužel nesměřujeme - výsledky jsou vychýleny ve prospěch státu, nikoli občana," dodala.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schwarzenberg, Štětina, Kolář a další vzpomínají na Havla: Říkali jsme mu…

18.12.2018 11:49 Aktualizováno V neděli 18. prosince 2011 krátce před desátou hodinou ráno zemřel poslední československý a první…

Pakt OSN o uprchlících: Václav Klaus ml. se naštval, chystá tvrdou akci…

18.12.2018 11:44 Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který…

OSN přijala pakt o uprchlících. ČR hlasovala jinak, než chtěl populistický…

18.12.2018 11:23 Aktualizováno Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který…

Varování před Huawei se týká úřadů i běžných uživatelů, bude vydán…

18.12.2018 10:58 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) chystá na první polovinu ledna…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama