Překvapivý průzkum: Nejliberálnější senátory má ODS, nečekaně propadla TOP 09

Praha - Nejliberálnějšími senátoři za uplynulých šest let byli podle Liberálního institutu Pavel Eybert a Jaroslav Kubera z ODS. Za nejméně liberální byli označeni Šárka Jelínková (za KDU-ČSL) a Karel Kratochvíle (ČSSD). Liberální institut sestavil žebříček, jehož výsledky dnes zveřejnil, na základě tří desítek hlasování hlasování senátorů o zákonech, které mimo jiné posilovaly roli státu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jaroslav Kubera na 24. kongresu ODS

Občanští demokraté ovládli žebříček deseti nejliberálnějších senátorů. "Ačkoli se TOP 09 hlásí k pravici, její senátoři propadli. ODS naopak pozitivně překvapila," řekl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Poukázal na to, že zástupci TOP 09 přitom ovládli dříve zveřejněný žebříček liberálních poslanců.

Liberální institut přiřazoval senátorům kladné i záporné body podle toho, zda jejich hlasování bylo v souladu s postoji institutu, tedy se snižováním daní, státních zásahů nebo elektronizací státní správy.

Nejlépe si vedl bývalý senátor Eybert, který předloni skončil. Získal 52 procent plusových bodů. Za ním se s 50 procenty umístili místopředseda Senátu Jaroslav Kubera a bývalý senátor Milan Pešák s 48 procenty. Na opačném konci žebříčku se umístili Jelínková s 82 procenty, Kratochvíle s 67 procenty a bývalý lidovecký senátor Stanislav Juránek s 62 procenty.

Kubera, který letos senátorský mandát obhajuje, ke svému umístění uvedl, že se řídí principem "žít a nechat žít". Chtěl prosadit mimo jiné zákon o zákazu zákazů, které se stejně nedodržují. Poznamenal, že v ODS není pravidlem, že senátoři hlasují podle vedení strany.

Analytička Liberálního institutu Magdalena Šuterová k účelu žebříčku uvedla, že výsledky práce zákonodárců dávají konkrétní odpověď na to, zda společnost směřuje k větší svobodě. "Bohužel nesměřujeme - výsledky jsou vychýleny ve prospěch státu, nikoli občana," dodala.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SPD udělala anketu o přijetí uprchlíků. Pak se začaly dít divné věci

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na svém facebookovém profilu zveřejnil anketu týkající se…

To je velká facka pro Zemana. Nová zpráva o Babišovi vyvolala pořádný…

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se brzy podívá do Bílého domu. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře…

Komunisté u Babiše nepochodili. Rozpočet se měnit nebude, s Petříčkem si…

21.02.2019 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím odmítá požadavek komunistů na snížení rozpočtového schodku,…

Petříček jednal s Trumpovým poradcem Boltonem, ten Česko pochválil

21.02.2019 16:56 Aktualizováno Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama