Kněžínek se postavil advokátům, nezažaluje soudce z kauzy Zadeh

Praha - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se rozhodl, že nepodá kárnou žalobu na brněnského soudce Michala Kabelíka, který řeší jednu z kauz podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Návrh na zahájení kárného řízení podala Česká advokátní komora (ČAK), podle níž soudce zásadním způsobem porušil právo na Zadehovu obhajobu.

Přidejte svůj názor

Jan Kněžínek

"Pan ministr se rozhodl, že kárný návrh proti soudci nepodá, a toto stanovisko sdělil i České advokátní komoře," sdělil Řepka bez dalších podrobností. Reakci profesní organizace advokátů ČTK shání.

Zadeh čelí u brněnského krajského soudu obžalobě za ošizení státu o 2,5 miliardy korun při dovozu pohonných hmot. Druhá obžaloba, o níž rozhoduje předseda senátu Městského soudu v Brně Kabelík, se týká toho, že podnikatel údajně ovlivňoval svědky.

Advokáti vyčítali soudci Kabelíkovi, že předal ke znaleckému zkoumání Zadehův tablet, jenž podle nich obsahoval jednak komunikaci s podnikatelovými obhájci, jednak i dokumenty ryze soukromé povahy, které neměly žádnou souvislost s trestním řízením. Tento krok ČAK označila jako "velmi závažný, nedůstojný, nepochopitelný a zásadně nepřijatelný". Soudce podle komory porušil jak právo na obhajobu, tak i právo na spravedlivý proces a na nerušený soukromý a rodinný život.

Kabelík dříve v Českém rozhlasu Radiožurnálu odmítl jakékoliv pochybení. Vytřídění komunikace s obhájci nebo soukromých materiálů podle něj nebylo technicky možné, a navíc by ani nemělo oporu v zákoně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Gazdík chce skončit v čele STAN. Hnutí potřebuje nový impulz, zdůvodnil

13.12.2018 17:00 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík chce skončit v čele hnutí, které podle něj…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama