Kněžínek se postavil advokátům, nezažaluje soudce z kauzy Zadeh

Praha - Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se rozhodl, že nepodá kárnou žalobu na brněnského soudce Michala Kabelíka, který řeší jednu z kauz podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Návrh na zahájení kárného řízení podala Česká advokátní komora (ČAK), podle níž soudce zásadním způsobem porušil právo na Zadehovu obhajobu.

Přidejte svůj názor

Jan Kněžínek

"Pan ministr se rozhodl, že kárný návrh proti soudci nepodá, a toto stanovisko sdělil i České advokátní komoře," sdělil Řepka bez dalších podrobností. Reakci profesní organizace advokátů ČTK shání.

Zadeh čelí u brněnského krajského soudu obžalobě za ošizení státu o 2,5 miliardy korun při dovozu pohonných hmot. Druhá obžaloba, o níž rozhoduje předseda senátu Městského soudu v Brně Kabelík, se týká toho, že podnikatel údajně ovlivňoval svědky.

Advokáti vyčítali soudci Kabelíkovi, že předal ke znaleckému zkoumání Zadehův tablet, jenž podle nich obsahoval jednak komunikaci s podnikatelovými obhájci, jednak i dokumenty ryze soukromé povahy, které neměly žádnou souvislost s trestním řízením. Tento krok ČAK označila jako "velmi závažný, nedůstojný, nepochopitelný a zásadně nepřijatelný". Soudce podle komory porušil jak právo na obhajobu, tak i právo na spravedlivý proces a na nerušený soukromý a rodinný život.

Kabelík dříve v Českém rozhlasu Radiožurnálu odmítl jakékoliv pochybení. Vytřídění komunikace s obhájci nebo soukromých materiálů podle něj nebylo technicky možné, a navíc by ani nemělo oporu v zákoně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama