Rozvoj ekonomické diplomacie? Ministerstvo chce zapojit krajany

Praha - Česká diplomacie by chtěla zapojit krajany v zahraničí do spolupráce s českými firmami, které tam chtějí podnikat. Na pravidelném setkání Čechů žijících v zahraničí to dnes v Praze řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Miloslav Stašek. Ocenil také dosavadní spolupráci s krajany, podle něj pomáhají šířit dobré jméno Česka.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

"V poslední době se snažíme s krajany pracovat výrazněji nejen v oblasti veřejné diplomacie a v prezentaci České republiky v zahraničí, ale i v oblasti ekonomické diplomacie," řekl Stašek. Ministerstvo zahraničí má podle něj zájem na tom, aby krajané byli častěji v kontaktu z firmami, které chtějí působit v zemích, kde žijí. "Samozřejmě není nic lepšího než mít kvalitního zástupce v té zemi, který zná nejenom kulturní a náboženské odlišnosti, ale je i v tom prostředí usazen a má nějaké kontakty," řekl.

Stašek zároveň poděkoval krajanům za šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Připomněl rovněž, že krajanské spolky měly významný podíl i na vzniku Československa v roce 1918. "Při vzniku samostatné republiky krajanská komunita žijící v zahraničí, především ve Spojených státech, ale i ve Francii a v Anglii, hrála důležitou úlohu. Bez její pomoci a snahy by vznik Československa byl jenom stěží představitelný," řekl.

Předsedkyně Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů Eliška Hašková Coolidge na úvod setkání apelovala na soudržnost mezi krajany i mezi všemi Čechy, která podle ní nebyla v minulosti samozřejmá. "Když se nesemkneme, nebudeme vědět, kdo a co jsme, tak nikdy nebudeme úspěšní," řekla. "Zdravý patriotismus je velice důležitý," uvedla rovněž.

Setkání krajanů v Praze se koná pravidelně jednou za dva roky. Letos se koná v nové budově Národního muzea a účastní se ho zástupci zahraničních Čechů z 15 zemí. Tématem letošního setkání je udržení krajanského života, zvyků i českého jazyka v době globalizace.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Lidé mají až po krk koblih." Výborný se otřel o Babiše, vyzdvihl rodinu

25.01.2020 10:37 Politika KDU-ČSL se musí podle končícího předsedy Marka Výborného soustředit na rodiny a jejich…

Souboj o post šéfa KDU-ČSL bude dramatičtější. Objevil se čtvrtý kandidát

25.01.2020 10:21 Mezi navrhovanými kandidáty na předsedu KDU-ČSL je vedle šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Jana…

Překvapení na sjezdu KDU-ČSL: Všichni členové předsednictva rezignovali

25.01.2020 10:12 Všichni členové předsednictva KDU-ČSL na dnešním mimořádném sjezdu rezignovali na své funkce.…

Začal mimořádný sjezd KDU-ČSL, zvolí nového předsedu

25.01.2020 09:54 Českou a evropskou hymnou začal dnes v Praze mimořádný volební sjezd KDU-ČSL. Na předsedu po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama