Komunální volby: O čem výsledky vlastně vypovídají a proč je dobré tolik se nezabývat Prahou?

Komentář Petra Šulky - Letošní komunální volby máme za sebou a nepochybně na stranických sekretariátech mnohé politiky rozbolela hlava. Naopak jinde výsledky zažehly plamínek naděje. Některá média jsou naprosto zaslepena pražskými výsledky a vyvozují z nich poučení pro celou republiku. Pokud se skutečně někteří politici jimi dají ovlivnit, bude je čekat nemilé překvapení ve volbách dalších.

Češi hlasují v komunálních volbách

Nejdříve k jednoznačně poraženým. Těmi jsou sociální demokraté a komunisté.  Obě strany vykrvácely. Zatímco socialisté měli po volbách v roce 2014 3924 zastupitelů letos se jim podařilo získat jen 1834 volených míst. Rudí, kteří obhajovali 2423 mandátu přišli o více než tisícovku z nich. Mnozí komentátoři a analytici tvrdí, že tyto hlasy vyluxovalo pro sebe hnutí ANO, ale není tomu tak. To si od minulých voleb polepšilo o pouhých sto čtyřicet jedna mandátů a obsadí 1407 zastupitelských míst.

Ostatní parlamentní politické strany si buď drobně polepšili, například ODS o devadesát osm zastupitelů na celkových 2142 jejích straníků nebo stagnovali jako Starostové a nezávislí a lidovci či jejich úspěchy byly mimo Prahu naprosto marginální. Do zastupitelstev bylo například zvoleno jen 362 členů TOP 09, což je o polovinu méně než před čtyřmi léty, 207 Pirátů a pouhých 132 kandidátů SPD.

A kdo je jednoznačným vítězem? Nezávislí kandidáti jejichž počet vzrostl od minulých voleb o téměř tři tisíce na neuvěřitelných 43 776 zastupitelů. To je síla, které mohou tradiční strany jen závidět. Pro obyvatele v obecních volbách nejsou důležité ideologické záležitosti, není důležitá polarizace strany, ale to, co kandidující osobnost pro místo, kde žije dělá a jakou má zde pověst. Lidé ve většině nejsou hloupí, a ví že starosta nemůže rozhodovat o přijímání uprchlíků nebo přijmutí Eura či odchodu z EU. Ale o tom, zda bude v obci nový chodník, školka nebo se opraví škola nebo silnice se zasloužit může.

Pád ČSSD a KSČM nebyl tedy náhodný. Obě strany šly do voleb v roce 2014 s často velkými sliby a většinu z toho nesplnily. Navíc ČSSD především v tradiční baště na Severu Čech a Moravy stahovaly dolů nejen korupční skandály, ale i spory mezi straníky, kdy ti méně schopní často „zařízli“ schopnější kolegy. Ti se často od sociální demokracie odtrhli, a založili si vlastní hnutí se kterými uspěli.

Krásným příkladem je Jiří Sklenák z brněnské části Vinohrady. Pod jeho starostováním ČSSD získávala v této městské čtvrti i 43 % hlasů. Založil s vlastní hnutí a volby s přehledem vyhrál s 37 % hlasů, zatímco ČSSD byla ráda že se do zastupitelstva dostala s upocenými 6 %. Tam, kde oranžoví zastupitelé pracovali dobře, jim voliči zůstali jako ve Vyškově, Náchodě nebo Znojmě věrní.

Komunisté jsou na tom ovšem podstatně hůře.  Zatímco socialisté jsou pacient v kómatu, kterého může ještě schopný lékař (míněno předseda) zachránit, KSČM je stranou umírající. V tradičních baštách jako byl Chomutov, Most, Ústí nad Labem nebo Kladno, kde komunisté tradičně měli výsledky mezi 15 až 20 % dostali letos mezi 6 a 10 %. Důvodů je několik: komunisté byli před vznikem hnutí ANO a SPD protestní stranou, která brala hlasy nespokojených voličů.

To dnes skončilo. U mladší levicově zaměřené mládeže dnes jasně vedou Piráti. Ty vedení KSČM v čele s Vojtěchem Filipem, tedy bodří soudruzi vystřižení jak ze seriálu Okres na severu, prostě nepřesvědčí k jejich volbě. A ač je to morbidní, je třeba přiznat, že tradiční voliči KSČM, tedy předválečná a válečná generace, prostě odchází.

Samostatnou kapitolou je pak Praha, která je jakýmsi státem ve státě. Strany, které jinde naprosto propadly jako TOP 09 nebo Piráti si zde vedou excelentně. Pražská volba je vždy na rozdíl od zbytku republiky jiná. Praha je nejpravicovější část České republiky a ideologie, na rozdíl od čistého pragmatizmu zbytku státu, kde mají přednost místní osobnosti, zde hraje obrovskou roli. Ovšem pozor! Z výsledků v Praze rozhodně nelze dělat žádné závěry pro celou republiku. Pokud je nyní TOP 09 v Praze na koni neznamená to, že si zachová status parlamentní strany. Výsledky jinde má tristní. A na Praze 1 ji za podivné dění na radnici během vlády starosty Oldřicha Lomeckého voliči vytrestali.

Co tedy z obecních voleb lze vyčíst? Dobrá zpráva je, že Češi mají zájem o komunální politiku a že voličů od minulých voleb o 4 % přibilo a přišlo 47,76 % lidi. Ti volili především místní politické celky a velké strany pohořely. Pro levicové politické strany však jsou volby jasným varováním: pokud se nevzpamatují nejen na komunální úrovni budou pro ně příští parlamentní volby debakl. Hnutí, která uspěla především v Praze by neměla automaticky tento úspěch vztahovat na celou republiku. Mohlo by je čekat hořké zklamání.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Vystrčil nebude na lednovém kongresu znovu kandidovat do vedení ODS

02.12.2021 21:49 Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy…

Hubáčková se sešla se Zemanem, senátorkou zůstane i po vstupu do vlády

02.12.2021 17:28 Kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) představila na dnešní…

Vojtěch chce s Anticovid týmem řešit budoucnost pandemického zákona

02.12.2021 16:55 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce v pátek ráno s Anticovid týmem budoucí…

Končící vláda možná odmítne senátní návrh na uzákonění dvou nových…

02.12.2021 15:24 Končící vláda Andreje Babiše (ANO) možná odmítne senátní návrh na uzákonění dvou nových významných…

Zeman přijal Gazdíka. Mluvili o epidemii ve školství i vizi na další roky

02.12.2021 13:42 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval dnes v Lánech s prezidentem Milošem…

Milostivé léto budou moci využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí

02.12.2021 11:25 Milostivé léto mohou využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí, tedy státu. Akce se ale…

Albrightová: Pro důvěru občanů ve stát je nutné, aby politici dodržovali…

02.12.2021 10:11 Pro důvěru občanů ve státní správu je důležité, aby politici dodržovali zákony. Dobrý a efektivní…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

Související:

Právě se děje

reklama