Osvědčené tváře už nefrčí? Voliči mají vkus, stranický systém je těžkopádný, míní Fischer

ROZHOVOR - Ačkoliv mnohdy mluví rád a dlouho, zdá se, že senátní kampaň připravila Pavla Fischera tak trochu o hlas. Výrazovými prostředky šetřil i v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prezidentská kampaň, kde skončil překvapivě jako třetí, ho přivedla i do nynějších voleb senátorských, kde postupuje do druhého kole tento víkend 12. a 13. října. Společnost podle něj v současnosti cítí touhu po změně a volnějších uskupeních.

Pavel Fischer
doporučujeme

Pane Fischere, stačilo jenom málo, a mohl jste být senátorem hned po prvním kole. Čím si to vysvětlujete?

Měl jsem silné soupeře.

Sázkové kanceláře o vás tvrdí, že do druhého kola nemá smysl na vás sázet: prý s přehledem vyhrajete. Cítíte to podobně jako sázkaři?

Necítím. Rozhoduje volič. A já mezi lidmi trávím dost času na to, abych věděl, že se rozhodují svým vlastním rozumem a ne podle sázkařů. Navíc mám za to, že i druhé kolo je třeba poctivě odpracovat.

S čím jste se vlastně ve svém volebním obvodu č. 17 – Praze 12, setkal? Máte stále dojem, že společnost očekává změnu, nebo je spíše vnitřně rozpolcena?

Touhu po změně voliči projevili zejména v Praze. Takže ano, cítím to. A jsem přesvědčen, že se to projeví i v novém složení Senátu.

Narodil jste se jako Pražák, i když jste jako diplomat žil dlouho také v zahraničí. Jak byste komentoval výsledky komunální voleb, zejména v Praze, ale i třeba i Brně a dalších městech? Dá se vypozorovat něco, co ještě nikdo nevypozoroval?

Asi nejsem sám kdo vidí, že voličům vyhovují volnější uskupení. Sázka na osvědčené tváře už není samozřejmá. Stranický systém jakoby se mnohým zdál těžkopádný. Volič projevuje vytříbený vkus. A pozná se, komu lidé dali hlas z přesvědčeni, a ne jen ze setrvačnosti.

Vy máte jako věřící člověk blízko ke KDU-ČSL, i když vás vedle ní podporuje širší, především pravicová koalice: ODS i STAN, také TOP 09. Chybí vám něco v české společnosti? Třeba něco jako duchovní perspektiva?

Duchovní perspektiva tady je a také bude. Je jen možná méně vidět. Svět se zmenšil, informaci je tolik, že lidé hledají směr.

Hodláte v kampani využít svých hudebních znalostí, zejména zpěvu a hry na kytaru. Jaká je vlastně Vaše nejoblíbenější píseň?

Své pěvecké fondy jsem v kampani ještě nevyužil. A nejoblíbenější? Mám rád lidové písně. Nedávno jsem byl v Dolních Bojanovicích na Slovácku... a folklórniho zpěvu a hudby jsem si opravdu užil.

Do druhého kola postupuje protikandidátka Eva Tylová, kterou podporuje LES a Piráti. Proč tyto strany nepodporují také vás? V čem se vlastně lišíte? Na čem se shodnete se svou protikandidátkou?

Kandiduji jako nezávislý a podporu mi vyslovily čtyři politické strany: Občanská demokratická strana, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové a nezávislí. Beru jako výzvu spolupracovat se všemi čtyřmi. V čem se shodujeme s paní Evou Tylovou? V tom podstatném: v základním názoru na demokratické uspořádání naší země.

Co vám radí do druhého kola vaše žena?

Brzdí mě v mém nasazení, a snaží se mě vést k pravidelným procházkám s naším psem.

Diplomat Pavel Fischer (*1965) stál před zahájením své kariéry dlouho ve stínu svých mentorů: pracoval jako osobní sekretář biskupa Františka Lobkowicze (1993-1995) a později jako tiskový specialista, zástupce mluvčí a nakonec jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla (1995-2003).

Rád zdůrazňuje, že miluje hudbu, ve školních letech hrál na housle i na kytaru, na gymnáziu Sladkovského náměstí působil jako houslista v Pražském studentském orchestru. Chodil také do skauta.

Absolvent Filozofické fakulty UK v Praze (obor francouzština-čeština), pokračoval ve studiu na Centre International de Formation Chrétienne v Ženevě a na úřednické École Nationale d´Administration (ENA) v Paříži.

V letech 2003-2007 působil jako velvyslanec České republiky ve Francii.

Po svém návratu do Česka pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na ministerstvu zahraničních věc, poté jako poradce pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnostní otázky. Od roku 2015 se stal ředitelem agentury STEM.

Překvapivý úspěch kandidáta na prezidenta provázela tzv. tyrkysová revoluce, jež vznikla spontánně na Moravě. Fischer je přesvědčený Evropan, stoupenec prozápadní orientace, a z těchto pozic také kritizoval často jak prezidenta Miloše Zemana, dříve Václava Klause.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza ROP Severozápad: Expolitik Leo Steiner vyzval kraje k vymáhání škody

09.07.2020 14:28 Bývalý regionální politik a státní úředník Leo Steiner vyzval vedení Ústeckého a Karlovarského…

Neochota a nechuť spořit, zhodnotil Kalousek rozpočet. Škrty budou, zní z…

09.07.2020 13:00 Po několika peripetiích a obstrukcích schválila Poslanecká sněmovna rekordní schodek státní…

Čtyři opoziční strany vyzvaly Babiše, aby v EU podpořil plán obnovy

09.07.2020 12:44 Poslanci Pirátů, lidovců, TOP 09 a STAN vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby příští týden na…

Česko čeká předsednictví EU. Babiš má jasnou představu, diplomat je jiného…

09.07.2020 11:35 Berlín, který je od začátku července pověřen předsednictvím Radě EU, má teď před sebou nelehké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy