ANO prohrálo, i když vyhrálo. Vznik radničních koalic? Hra napínavější než hokej

Komentář Petra Šulky – Je několik dní po volbách a ve většině měst a obce se intenzivně vyjednávají nové koalice, které budou ovládat města na další čtyři roky. Nic však není jisté. Jak se přesvědčilo ANO v Brně a ČSSD ve Vyškově i když volby vyhrajete, není jisté, zda budete vládnout.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Komunální volby 2018

V jednom severočeském městě se k lepšímu dává historka o tom, jak takové vyjednávání na komunálu vypadá. Dvě místní partaje vedly dlouhá a složitá jednání, která se pomalu chýlila ke zdárnému konci. Dohodly se, že se sejdou pozítří a definitivně vše uzavřou. Proč až pozítří? Druhý den byl hokej, a to si nikdo nesměl nechat ujít!  Oba vyjednávací týmy se dokonce cestou na sportovní podívanou potkaly na náměstí.

Jak se ukázalo ti naivnější skutečně na hokej dorazili včas. Ti poněkud vychytralejší se cestou zastavili v sídle místní KSČM a rychle s nimi podepsali koaliční smlouvu. Co na tom, že se předtím zaklínali Václavem Havlem? Účel světí prostředky. Z těch druhých se stal najednou projekt místních šíbrů se kterým se oni špinit nemohou. Účel prostě světí prostředky a s komunisty je práce jako s disciplinovanou silou daleko jednodušší.

Komunální volby jsou svérázné. V obcích si prostě často vidí politici do talíře. A když ne do talíře, tak alespoň do karet. Vznikají zde koalice, které by na celostátní či krajské úrovni znamenaly revoluci. Tak na Kladně se může spojit ODS s nenáviděným hnutím ANO a proklatou SPD. Hlavní je přeci prosazovat program. Nebo jen získat teplé křeslo na radnici? To už záleží, koho jste volili a jak v povolebních jednáních skončil váš kůň.

Navíc čtyři roky jsou dlouhá doba. To se přesvědčili i fanoušci hokeje z našeho severočeského města. Za dva roky se během jediného jednání rady města přišlo na to, že komunisté a další koaliční strana jim již nedůvěřuje. V druhé polovině byl starosta a radní odvolání a překvapivě se na jejich místě objevili „naivní“. Pokud se podíváme na výsledky voleb můžeme se těšit na více než malé množství podobných zvratů především v Praze. Prvních pět stran skončilo s tak stejnými výsledky, že se nedá mluvit o něčem jiném než remíze.

A jaké byly důsledky pro severočeské „hokejové fanoušky“ po čtyřech letech? Odstaveným se podařilo převzít pozici mučedníka a bojovníka proti radnici, nainstalovaným se podařilo obhájit kroky na radnice a dostali image dobrých hospodářů. Obě strany svá místa ve volbách obhájily. A komunisté? Ti těžce ztratili. Inu politika je hra skutečně tvrdá a na rozdíl od hokeje, i když je v ní hokej, pravidla neplatí a výsledek a hodnocení hry je za každé čtyři roky.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šojdrová trvá na přijetí syrských dětí a rodin. Babišovi poslala otevřený…

12.12.2018 22:15 Aktualizováno Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vyzvala dnes otevřeným dopisem premiéra…

Poslanci sepisují zákon o digitální službě. Jak Čechům změní život?

12.12.2018 16:02 Ulehčit občanům vyřizování úředních záležitostí se státními orgány má do pěti let zákon o právu na…

Střet zájmů? Antibabiš se přenesl z Česka do europarlamentu, čílí se Babiš

12.12.2018 15:46 Česká vláda je v kontaktu s Evropskou komisí a řeší s ní údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše…

Babiš doufá, že Mayová nepadne. Česko se pro jistotu chystá na tvrdý brexit

12.12.2018 14:46 Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá v to, že vláda britské premiérky Theresy Mayové ustojí dnešní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama