Žhavá kandidátka na primátorku Brna: Kdo je Markéta Vaňková?

Velkou šanci stát se primátorkou města Brna má politička za ODS Markéta Vaňková. Zatímco první to vypadalo, že ODS vytvoří koalici s vítězem brněnských voleb s hnutím ANO a primátorem zřejmě zůstane Petr Vokřál, v úterý byl oznámen nečekaný zvrat ve vyjednávání. ODS nakonec vytvoří koalici s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD. Jednička brněnské ODS Markéta Vaňková se tak s největší pravděpodobností stane novou primátorkou města Brna. Kdo vlastně je Markéta Vaňková?

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Markéta Vaňková

Markéta Vaňková se narodila 15. července 1977 v Brně. Je dcerou českého právníka a soudce Nejvyššího správního soudu Petra Průchy.

Studium práva zlákalo i samotnou Vaňkovou. V roce 2000 získala titul Mgr. na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Studiu se nadále věnovala a o dva roky později získala na téže univerzitě titul JUDr., poté ,co úspěšně složila rigorózní zkoušku v oboru právo, se specializací na občanské právo. Následně úspěšně složila advokátní zkoušky. Zaměřuje se na občanské, obchodní a správní právo.

Do politiky vstoupila v roce 2002. V daném roce se stala také zastupitelkou v městské části Brno-střed v této funkci setrvává do dnes. V letech 2006 a 2010 působila jako zastupitelka města Brna a členka rady městské části Brno-střed. Následující čtyři roky fungovala jako uvolněná zastupitelka městské části Brno-střed pro oblast legislativy a životního prostředí. Od roku 2016 se stala zastupitelskou Jihomoravského kraje. Působí jako členka Výboru kontrolního a členka Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

Vaňková je vdaná a vychovává dvě děti, devítiletá dvojčata. Jak sama píše, volný čas tráví se svou rodinou, věnuje se sportu a cestování. Ráda také navštěvuje divadlo.

Jako advokátka se mimo jiné věnuje také vymáhání pohledávek. V rozhovoru pro iDnes.cz, bylo také zmiňováno, že vymáhala pohledávky ostravského dopravního podniku za nezaplacené pokuty. Zastupovala v této věci britskou offshorouvou firmu Brandson Enterprises. Novináři tehdy zdokumentovali několik případů lidí, kteří kvůli nezaplacení pokuty skončili v exekuci.

Vaňková však říká, že nespatřuje nic špatného na tom, že jako advokátka vymáhá dlužnou částku na lidech, kteří nesplnili své povinnosti. „Samozřejmě je mi těch lidí v exekuci líto, vím, že je to velký problém. Ale vždycky bylo na začátku, že si někdo nesplnil svoji povinnost,“ dodávala v rozhovoru.

Ve volebním programu Vaňková zdůrazňovala, vybudování „Chytrého Brna“. Chtěla by zajistit plynulou dopravu bez zbytečných uzavírek či více parkovacích míst. Zabývat se chce také problémem s nedostatkem a nedostupností bytů. Ráda by zprivatizovala bytový fond, zastavila zvyšování daně z nemovitosti či rozšířila nabídku studentského bydlení.

V jiném rozhovoru řekl: „Nezbytné je zvýšit počet bytů. Jestliže stoupne jejich nabídka, logicky se musí snížit i jejich cena. Potřebujeme tedy co nejrychleji schválit nový územní plán, který stanoví nová místa k výstavbě. Neházejme taky klacky pod nohy soukromým investorům, aby mohli stavět na místech, kde je to podle stávajícího územního plánu možné. Také potřebujeme zrychlit územní a stavební řízení.“

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sněmu obhájil pozici předsedy hnutí ANO, 100 procent hlasů se…

17.02.2019 15:38 Premiér Andrej Babiš dnes podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238…

Češi s EU nesouhlasí, není to jejich chyba. Charanzová chce návrat ke…

17.02.2019 14:14 Evropská unie by se podle jedničky hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu Dity Charanzové měla…

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama